Gündem

Fransız Senatörden Tepki: “Müslümanlardan Ne İstiyorsunuz?”

Fransız Senatör Esther Benbassa, Senato'da görüşülen "ayrılıkçı" yasa tasarısını destekleyen senatörlere tepki göstererek, Müslümanların normal şekilde yaşamalarına izin verilmediğini belirtti.
02 Nisan 2021
Fransız Senatör Esther Benbassa, Senato'da görüşülen "ayrılıkçı" yasa tasarısını destekleyen senatörlere tepki göstererek, Müslümanların normal şekilde yaşamalarına izin verilmediğini belirtti. @aa

Fransa’da Yeşiller Partisi (EELV) Senatörü Esther Benbassa, Senato’da görüşülen “ayrılıkçı” yasa tasarısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Benbassa, söz konusu tasarıyı destekleyen senatörlere tepki gösterdi. Müslümanların normal şekilde yaşamalarına izin verilmediğini belirten Benbassa, her şeyin eleştiri ve dışlama konusu olduğunu ifade etti.

“Ne zamana kadar bu şekilde davranmaya devam edeceksiniz?”

Benbassa, “Müslümanlardan ne istiyorsunuz? Bunu bilmek istiyorum. Başörtüsü sorun olmadığı zaman tesettür mayo sorun oluyor. Başörtüsü sorun olmadığı zaman helal sorun oluyor. Helal sorun olmadığı zaman başka bir şey sorun oluyor.” ifadesini kullandı. “Müslümanların normal şekilde yaşamalarına izin vermiyorsunuz. Sizin için her şey eleştiri ve dışlama konusu. Ne zamana kadar bu şekilde davranmaya devam edeceksiniz?” diyen Benbassa, Müslümanlardan ayrı yaşamak istemediklerini vurguladı.

tasarı, Senato’da görüşülmeye devam ediliyor

Ulusal Meclis’te 16 Şubat’ta kabul edilen tasarı, Senato’da görüşülmeye devam ediliyor. Tasarı, Senato’da yapılacak oylama sonrası Meclis’te ikinci kez oylanacak. Tasarı, Müslümanları ötekileştirdiği gerekçesiyle eleştirilere neden oluyor. Senato’da yasa tasarısına, okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin ve 18 yaşından küçük kızların kamuya açık alanlarda başörtüsü takmalarını ve havuzlarda tesettür mayonun giyilmesini yasaklayan maddelerin eklenmesi kararlaştırılmıştı.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş