Gündem

Fransa’nın Rennes Kentinde Cami Duvarına İslam Karşıtı Yazılar Yazıldı

Fransa’da son günlerde camilere karşı saldırılar arttı. Önceki gün de Rennes kentindeki İbn Sina Camii’nin duvarına İslam karşıtı yazılar yazıldı. İçişleri Bakanı olayı kınadı ve camiye destek ziyareti yaptı.
12 Nisan 2021
Rennes'deki caminin duvarına İslam düşmanlığı içeren yazılar yazıldı

Fransanın Rennes kentindeki İbn Sina Camii’nin duvarına İslam karşıtı yazılar yazıldı. “İslamlaşmaya hayır, Entegrasyon öldürür, Kurtarıcımız Charles Martel, Yeşiller (partisi) hainleşti” gibi ifadeler kullanıldı.

Saldırı sonrasında, olay Fransa’da büyük tepki topladı. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin camiyi ziyaret etti. Darmanin olaya ilişkin yaptığı açıklamada “Rennes’deki caminin duvarına birçok İslam karşıtı yazı yazılması kabul edilemez. Ülkedeki tüm Müslümanlar ile dayanışma içerisindeyim.” ifadesini kullandı. Darmanin, ziyareti esnasında “Müslüman karşıtı eylemler, (Fransa) cumhuriyetine karşı yapılmış eylemlerdir.” dedi.

“İslamlaşmaya hayır”

Rennes Belediye Başkanı Nathalie Appere de bu olayların Fransa ve Rennes’de yeri bulunmadığını vurgulayarak, cami cemaatine desteğini dile getirdi.

Fransa İslam Konseyi (CFCM) ve Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesinden (CCMTF) yapılan ayrı ayrı açıklamalarda, caminin duvarına İslam karşıtı yazılar yazılması şiddetle kınandı.

Caminin inşaatı için maddi yardım yapan belediyeye tepki

Caminin duvarına yazılan yazılardan biri “EELV=Hain” oldu. Bunun, Fransa İslam Toplumu Milli Görüşe (CIMG) bağlı Eyüp Sultan Camisi’nin inşaatı için para yardımı kararı alan Yeşiller Partisine (EELV) yönelik bir tepki olduğu belirtildi.

Yeşiller Partisinden (EELV) olan Strasbourg Belediyesi, kentte yapımı devam eden Eyüp Sultan Camisi’nin inşaatı için 2 milyon 563 bin 999 avro yardım kararı almıştı.

Darmanin, yaptığı açıklamada, belediyenin kararına tepki göstererek, “Strasbourg Belediyesi, ‘Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü’nü imzalamayı reddeden ve siyasi İslam’ı savunan bir federasyon tarafından desteklenen bir camiyi finanse ediyor. Umarım bir an önce herkes gözlerini açar, ayrılıkçı yasası onaylanır ve yürürlüğe girer.” ifadesini kullanmıştı.

Fransa’nın Nantes kentindeki Arrahma Camisi, 9 Nisan gecesi kundaklanmıştı. (c/aa)

“Charles Martel bizi kurtar”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş