Hayat

Ramazan Ayı Yarın Başlıyor

2021 miladî, 1442 hicrî yılı ramazan ayı orucu yarın başlıyor. Dün yapılan gözlem ve hesaplamalara göre ramazan hilalinin görülmesi mümkün olmadı.
12 Nisan 2021
2021 yılı ramazan ayı yarın başlıyor. Bu akşam teravih namazı kılınacak ve gece de sahura kalkılacak. @AstronomyCenter

İslam Toplumu Millî Görüş Din İstişare Kurulu 2021 milâdî, 1442 hicrî yılı ramazan ayının yarın başladığını açıkladı. Kurul tarafından yapılan açıklamada 2021 yılı ramazan ayının 13 nisan salı günün başlayacağı ilan edildi

Açıklamada, “Din İstişare Kurulumuz Hilal Tespit Kriterleri çerçevesinde yapmış olduğu gözlem ve astronomi ilminin verileri mucibince Ramazan ayı hilalinin görülmesinin mümkün olmadığına, buna binaen Şaban ayının 30’a tamamlandığına karar vermiştir.” denildi.

İLK TERAVİH BU AKŞAM KILINACAK

Yarın başlayacak ramazan ayının ilk teravih namazı da bu gün yatsı namazından sonra kılınacak. Gece de sahura kalkılarak oruca niyet edilecek.

RAMAZAN İLAN EDEN ÜLKELER

Ramazan ayının ne zaman başlayacağına dair çeşitli ülkeler açıklama yaptı. Türkiye, ramazan ayı başlangıcını 13 nisan Salı günü açıklarken, Pakistan da 14 nisan Çarşamba günü olacağını ilan etti.

Suudi Arabistan ise dün yaptığı gözlemlerini bugün tekrar edecek. Suudî Arabistan’da resmi olarak kullanılan Ummu’l Kurâ takviminin Şaban ayının 29’unu göstermesine rağmen, Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi dünkü günün Şaban ayının 28’i olduğunu ifade etti. Ramazan ayının ilan edilebilmesi için bugün de yeni bir gözlem yapılması kararı verdi. Akşam yapılacak olan gözleme göre yarın veya çarşamba günü ramazan ayının birinci günü ilan edilecek. Katar, Kuveyt ve Bahreyn’in de Suudi Arabistan’ın ilanına göre hareket edeceği ifade edildi.

Türkiye ile birlikte, Mısır, Irak, Yemen, Tunus ve Lübnan da 13 nisan salı gününün 2021/1442 yılı ramazan ayının ilk günü olduğunu ilan etti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş