Gündem

Merkel: Daha Sert Önlemler Almak Zorundayız !

Almanya'da Bakanlar Kurulu, yeni tip koronvirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin sertleştirilmesini öngören Enfeksiyon Koruma Yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etti.
14 Nisan 2021
Angela Merkel

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Bakanlar Kurulu’nun Enfeksiyon Koruma Yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etmesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında, yasada yapılması planlanan değişikliklere ilişkin açıklamada bulundu. Başbakan Merkel, salgındaki üçüncü dalgayı kırmak ve durdurmak için daha önce federal hükümet ve eyaletlerin birlikte yaptığı toplantıların yeteri olmadığını, salgınla mücadelenin daha kesin ve tutarlı olması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Merkel, haftalık 100 bin kişideki vaka sayısının 100’ü geçtiği durumda ülke genelinde aynı kuralların geçerli olacağını ve “acil fren” uygulamasının yürürlüğe gireceğini, buralarda temas kısıtlaması, mağazaların, kültür ve spor merkezlerinin kapatılması ile gece sokağa çıkma yasağının uygulamaya gireceğini kaydetti. Merkel, böylelikle eyaletlerde ve bölgelerdeki belirsizliklerin kalkacağını ifade etti.

Merkel, Enfeksiyon Koruma Yasasında değişik öngören yasa tasarının meclisten de hızlı şekilde geçmesini umduğunu kaydetti.

ÖNLEMLERE KARŞI GÖSTERİ YAPILDI

Öte yandan Başbakanlıkta Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken başbakanlık binasının yanında bulunan çimenlik alanda Kovid-19 tedbirleri protesto edildi.
Göstericiler, üzerinde “Merkel sistemini durdurun, yeter artık”, “Çocuklar özgürce nefes alsın” ve “Korku yerine özgürlük” yazan pankart ve dövizler taşıdı.
Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteride maske-mesafe kuralarına uymayan ve polisin talimatların karşı çıkan çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş