Gündem

Almanya’da Türkiye Kökenli İş Adamına Polis Şiddeti

Almanya'nın Duisburg şehrinde yaşayan 43 yaşındaki iş adamı Emre Tümsek, iş yerinin önünde polis şiddetine maruz kaldı.
25 Nisan 2021
Almanya’da Türkiye Kökenli İş Adamına Polis Şiddeti @Facebook

Oto yedek parça ticareti ve müteahhitlik yapan 43 yaşındaki iş adamı Emre Tümsek, sokak ortasında uğradığı ve çevreden geçenlerin kaydettiği görüntüleri “Almanya’da şu an işverenlerin hâli” mesajıyla sosyal medya hesabından paylaştı. Polis şiddeti sosyal medya kullanıcıları tarafından büyük tepki gördü.

3 dakikayı aşan videoda biri kadın, diğeri erkek iki polisin Tümsek’i yüzüstü yatırıp ters kelepçelediği, elleri ve zaman zaman dizleri ile Tümsek’i başından, boynundan ve sırtından yere bastırdığı görülüyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tümsek, duyduğu gürültü üzerine sokağa çıktığını ve ne olduğunu anlamadan iş yerinin önünde emniyet mensuplarının şiddetine maruz kaldığını, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

“POLİS HİÇBİR GEREKÇE GÖSTERMEDEN ÜZERİME ÇULLANDI”

Özellikle son dönemlerde bölgelerinde artan polis şiddetine dikkat çeken Tümsek, “İş yerimizin önünde gürültü oldu. Polis birini mi arıyordu bilmiyorum, dışarı çıkıp ‘Nasıl yardımcı olabilirim’ diye sordum. Hiçbir gerekçe göstermeden ve sebepsiz yere üzerime çullandılar. Uzun süre yerde yatırıp boynuma bastırdılar, bir an nefes alamadım ve öleceğimi zannettim. Şu an yaşadığıma seviniyorum.” diye konuştu.

ALMAN MARŞI DİNLETTİLER

Kelepçeli olarak polis aracına bindirildiğini ve karakola götürüldüğünü aktaran Tümsek, “İşkence araçta da devam etti, ben de yardım butonuna bastım. Bunun üzerine bana Alman milli marşını dinlettiler. Daha önce böyle bir şey ne gördüm ne de duydum. Bana iki maske takıp kelepçeli şekilde hücreye attılar. Yaklaşık 4 saat içeride tuttular. Benim de ailemin de psikolojisi bozuldu. Bana bunları yaşatan sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağım.” dedi.

Polisin şiddet uyguladığına yönelik iddialarla ilgili soru yöneltilen Duisburg polisinden henüz yanıt gelmedi.

POLİS TEŞKİLATINDAKİ IRKÇILIK HAKKINDA BİLİMSEL ARAŞTIRMA

Almanya’da uzun süredir tartışılan polis teşkilatında ırkçılık hakkında yapılan bilimsel bir araştırma siyahların ve göçmenlerin daha fazla polis şiddetine maruz kaldıklarını ortaya koydu. Araştırma kapsamında 2018 yılından itibaren herhangi bir şekilde polisle karşı karşıya gelmiş 3 bin 370 kişinin görüşlerine başvuruldu. Yapılan anket sonucunda ağırlıklı olarak siyahların ve göçmenlerin polisle ilgili olumsuz deneyimleri olduğu ortaya çıktı. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş