ALMANYA
Gündem

Polislere Aşırı Sağ Baskını: “Münferit Olaylardan Bahsedenler İnandırıcı Değil”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, emniyet güçleri içerisinde tespit edilen aşırı sağcı polislerin görevden uzaklaştırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını söylerken, “Siyasetçilerin artık kalıcı adımlar atması gerekmektedir.” diye konuştu.
17 Eylül 2020
IGMG Genel Sekreteri Bekir Altaş

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, emniyet güçleri içerisinde tespit edilen bir grup aşırı sağcı polisin görevden uzaklaştırılması üzerine bir açıklama yaptı. Altaş açıklamasında, şüpheli polis memurlarının görevden uzaklaştırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtirken, “Güvenlik güçleri arasındaki aşırı sağ faaliyetlere karşı siyasetçilerin artık kalıcı adımlar atması gerekmektedir. Emniyet güçlerimize karşı olan güven iyice sarsıldı.” diye konuştu. “Bununla birlikte hem federal hem de eyalet içişleri bakanlıklarının emniyet güçleri içerisindeki her türlü aşırı oluşumlara karşı kalıcı adımlar atmasını da bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“münferit olaylardan bahsedenler aşırı sağa karşı mücadelede inandırıcı değil”

Genel Sekreter Altaş, atılması gereken adımların arasında ise problemin adının tam olarak ortaya konularak, emniyet güçlerinin arasında bir ırkçılık problemi ve aşırı sağ yapılanma olduğunun kabul edilmesi gelmektiğinin altını çizdi. “Nihayet bugün 20’den fazla olay tespit edilebilmiştir.” diye konuşan Altaş, buna rağmen hâlâ münferit olaylardan bahsedenlerin, aşırı sağa karşı mücadelede her türlü inandırıcılığı kaybettiklerini de sözlerine ekledi. “Çünkü uzun yıllar güvenlik güçleri arasındaki bu sağ eğilim, olayın önemsenmemesi sebebiyle hiç bir engelle karşılaşmadan gelişmiş ve giderek de artmıştır.” diye kaydetti.

“tespit edilemeyen vakaların sayısının çok daha fazla olduğunu söylemek mümkün”

Şimdi ortaya çıkan gelişmelerin ise kendilerini şaşırtmadığını belirten Bekir Altaş, “Maalesef, tespit edilemeyen vakaların sayısının çok daha fazla olduğunu söylemek mümkündür.” diye konuştu. NSU olay ve davası ile Halle ve Hanau olayları sonrasında Almanya’daki Müslümanların güvenlik güçlerine karşı olan güvenlerinin sarsıldığını da ifade eden Altaş, “Şu andaki bu durum güvensizlikler üzerine kurulmuştur. Bu yüzdendir ki, politikacıları, kaybolan bu güveni yeniden tesis etmek için ikna edici ve etkin önlemler almaya çağırıyoruz.” diye konuştu.

Alman Polisinde Aşırı Sağ Depremi

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaletinde dün itibariyle aşırı sağ şüphesiyle, 25’i Essen’den olmak üzere 29 polis hakkında soruşturma başlatılmıştı. Şüpheli polislerin açığa alındığı kaydedildi. KRV İçişleri Bakanı Herbert Reul, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 29 polis memurunun en az beş aşırı sağ sohbet gruplarına dahil olduğun tespit edildiğini kaydetmişti. Reul, yaptığı açıklamada, dün sabah itibariyle çeşitli karakollara ve 14 şüphelinin evine bu nedenle baskınlar düzenlendiğini duyurmuştu. Herbert Reul, “Bu, KRV polisinin bir rezaletidir. Bunlar, sadakat yemini etmiş polisler.” diye konuşmuştu.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş