ALMANYA
Gündem

Almanya Başbakanlık Müsteşarı: Vaka Sayıları Artarsa Kapanmaya Gitmeliyiz!

Almanya Başbakanlık Müsteşarı Helge Braun, ülkedeki vaka sayılarının artma durumunda tekrardan sıkı önlemler almaları gerektiğinin altını çizdi.
05 Mart 2021
@Facebook

Alman hükûmeti, öngörülen gevşeme planının büyütülmemesi yönünde uyarıda bulundu. Başbakanlık Müsteşarı Helge Braun, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Vaka Sayıları Artarsa Kapanmaya Gitmeliyiz.” ifadelerini kullandı. Sağlık hizmeti noktasında, tekrardan noel öncesindeki gibi, sınıra dayanmalarını kabul etmeyeceklerini belirten Braun, “Bu kabul edilemez. Bu yüzden öyle bir durumda erkenden müdahele edeceğiz.” diye kaydetti.

“toplumun bir perspektife ihtiyacı var”

Öte yandanülkede koronavirüs önlemleri kapsamında alınan gevşeme kararlarını doğru bulduğunu belirten Braun, “Dört ay aradan sonra toplumun bir perspektife ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı. Bu gevşeme stratejisinin çok kısıtlı bir imkân sunduğunu ifade eden Braun, son yedi günde 100 binde yüz vaka sayısının aşılması durumunda sıkı önlemlerin hemen devreye gireceğini de sözlerine ekledi.

kademeli olarak normalleşmeye gidilecek

Almanya’da son olarak mevcut önlemlerin genel itibariyle 28 Mart’a kadar geçerli olacağı açıklanmıştı. Bununla birlikte gelecek dönemde kademeli olarak normalleşmeye gidileceği belirtilmişti. Birinci normalleşme adımı kapsamında okul, kreş ve berber açılmıştı. Tüm normalleşme adımlarında son 7 günde 100 bin kişide yeni vaka sayıları üst üste 3 günde 100’ün üzerinde çıkması durumunda “acil fren”e basılacağı ve 7 Mart’tan önce geçerli olan tedbirlerin tekrardan uygulamaya gireceği açıklanmıştı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş