DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİ
Gündem

H&M, Uygur Türklerini Zorla Çalıştıran Tedarikçiyle İlişkisini Kesti

H&M, Uygur Türklerini zorla çalıştıran Huafu Fashion adlı iplik üreticisi ile sözleşmelerini iptal etti.
17 Eylül 2020
@shutterstock

İsveç merkezli giyim firması H&M, etnik azınlıkların “zorunlu çalıştırılması” nedeniyle Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden pamuk tedarik etmeyeceğini duyurdu. İsveç haber ajansı TT’nin haberine göre, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde etnik azınlıklara yönelik baskılar ve zorunlu çalıştırmalar suçlamalarının artması nedeniyle H&M, Çinli iplik üreticisi Huafu Fashion ile sözleşmelerini iptal etti.

H&M’den yapılan açıklamada da bölgedeki herhangi bir tekstil firmasıyla sözleşmelerinin bulunmadığı vurgulanırken, artık Çin’in en büyük pamuk üretim bölgesi olan Sincan’dan pamuk tedarik edilmeyeceği belirtildi.

80 Binden Fazla Uygur Türkü Zorla Çalıştırılıyor

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsünün (ASPI) mart ayında yayımladığı raporda, Çin’in 2017-2019 yıllarında 80 binden fazla Uygur Türkü’nü fabrikalarda çalışmaları için zorla gönderdiği ortaya konulmuştu. ASPI, İsveç şirketi H&M’in boyalı iplik üreticisi Huafu Fashion firması ile olan ilişkileri nedeniyle zorunlu iş gücü transfer programından yararlananlardan biri olduğuna işaret etmişti.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş