Dünya

İslam Düşmanlığı Moorhead-Fargo Halkını Birleştirdi

ABD'de Moorhead-Fargo İslam Merkezine yapılan saldırı halkı birleştirdi. 400 kişi camiyi temizlemeye geldi. Cami için 40 bin dolar yardım toplandı ve metropoldeki 5 belediye başkanı ortak dayanışma mesajı yayınladı.
28 Nisan 2021
İslam düşmanı yazılan yazılan Moorhead camiini temizlemek için halk akın etti.

Amerika Birleşik Devletlerinin Minnesota ve Kuzey Dakota eyaletlerinin ikiz şehirleri olan Moorhead ve Fargo kenti halkı, Moorhead kentinde bulunan İslam merkezine karşı yapılan İslam düşmanlığı içeren yazılı saldırı üzerine birleşti.

Metropol bölge belediyeleri West Fargo, Fargo, Horace ve Dilworth ile  yazılı saldırıya uğrayan İslam merkezinin bulunuduğu Moorhead kenti belediye başkanları ortak bir bildiri yayınladı.

Bölg halkı ise, camiye yazılan İslam düşmanı yazıları temizlemek ve Müslümanlarla dayanışma içinde olduklarını bildirmek için camiye gelerek temizlemeye zardımcı oldu. Yaklaşık 400 kişinin bulunduğu temizlik işleri için kullanılacak malzemeleri de kentteki inşaat malzemeleri dükkanları verdi.

40 bin Dolar Toplandı

Öte yandan saldırıya uğrayan İslam Merkezi ile dayanışma amaçlı açılan yardım kampanasına iki gün içinde 40 bin dollar bağış toplandı.

Moorhead-Fargo İslam Merkezi Başkanı Otoo Haarun, halkın camiye dayanışma için akın etmesi üzerine yaptığı konuşmada “Buraya saldıran kişinin yalnız kaldığını gördük. Ve bugün hepimiz birleşerek bir araya geldik.” dedi.

Bölge halkı cami ile dayanışma içine olduğunu göstermek için 2 günde 40 bin dolar bağış yaptı.

“İslam’a Ölüm”

Polis tarafından daha sonraki günlerde tutuklanan saldırgan caminin duvarlarına, “İslam’a ölüm”, “Cehenneme gidin” ve gamalı haç gibi işaretlerle diğer hakaret içerikli yazılar yazmıştı. Saldırgnin 22 yaşında ve isminin Benjamin Enderle oluğu açıklandı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş