Gündem

Fransa’da CIMG’ye Bağlı Albertville Fatih Camii’ni Yakma Girişimi

Fransa Albertville Fatih Camii ikinci kez saldırıya uğradı. Saldırıda caminin giriş kapısı ile çöp konteynerleri yakıldı. Cami Başkanı Engin Seller, "Güvenliğimizin sağlanmasını istiyoruz." dedi.
Mustafa Pala
05 Mayıs 2021
Fransa'da CIMG'ye bağlı Albertville Camii, ırkçı saldırının hedefi oldu. @ Kaynak: Camia

Fransa’da Müslümanların tepkisini çeken “Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü’ne” imza atmadığı gerekçesiyle hükümetin hedef tahtasına koyduğu Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu’na (CIMG) yönelik eleştiriler İslamofobik saldırılara dönüştü. CIMG’ye bağlı, Fransa’nın Albertville kentindeki Fatih Camiine molotoflu saldırı yapıldı. Pazartesiyi salıya bağlayan gece 3 sularında kimliği belirsiz kişiler caminin kapı girişine molotof kokteyl atarak yakma girişiminde bulundu. Ayrıca çöp konteynerleri de yakıldı.

Fransa Millî Görüş İslam Konfederasyonu (CIMG) Alpes Bölgesi’nde bulunan Fatih Camiine ayrıca geçen yıl mayıs ayı sonunda da saldırı yapılmıştı. Saldırının faili daha sonra polis tarafından yakalanmıştı.

“GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLAYIN”

CIMG Alpes Bölgesi Albertville Fatih Camii Başkanı Engin Seller, güvenlik güçlerinden, ikinci defa saldırıya uğrayan camiinin korunmasını istedi.
“Giriş kapısını ve çöp konteynerlerinin yakıldığı saldırı daha kötü sonuçlara yol açabilirdi. ikinci defa saldırıya uğrayan camimize karşı yeni bir aldırı olmaması için gerekli güvenliğin sağlanmasını bekliyoruz.” diyen Engin Seller, güvenik kamerası görüntülerini emniyet güçlerine teslim ettiklerini söyledi. Engin Seller, sanıkların bulunup cezalandırılmasını beklediklerini bildirdi.

Ergün: Popülist söylemlerin bir yansımasıdır

Konuyla ilgili açıklama yapan İslam Toplumu Milli Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün de şu ifadeleri kullandı: “Albertville Cemiyetimize yapılan kundaklama saldırısı son zamanlarda ayyuka çıkan popülist söylemlerin bir yansımasıdır. Cemiyetimize geçmiş olsun diyor, faillerin bir an önce yakalanıp adalete teslim edileceğini ümit ediyorum.”

Fransa İslam Konseyi’nden (CFCM) de açıklama geldi. Açıklamada “Albertville’deki Milli Görüş Camii’ne yapılan kundaklama girişimini şiddetle kınayoruz.” denildi. Camileri hedef alan Müslüman karşıtı saldırılara dikkat çekildi.

Hükümet ve Aşırı Sağ CIMG’yi Hedef Aldı

Fransa’da CIMG, son dönemde “Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü’nü imzalamadığı gerekçesiyle hükümet tarafından hedef tahtasına konulmuştu. Fransa İçişleri Baklanı Darmanin, CIMG’yi “siyasal İslamcı” ve “Fransız Cumhuriyeti’nin düşmanı” olarak nitelendirmişti. Son olarak Albertville’de CIMG tarafından yapılacak okul da medyada genişçe yer bulmuş, aşırı sağcı bir gurup Albertville’de CIMG karşıtı gösteri düzenlemişti.

CIMG Başkanı da Ölüm Tehdidi Aldığını Açıklamıştı

Nisan ayında da Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu Başkanı Sarıkır, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ölüm tehdidi içeren mektup aldığını ve buna ilişkin suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş