Toplum

Almanya’da Okul Çocukları Okuduklarını Anlamıyor

Almanya'daki okul çocuklarının okuduklarını anlama oranı OECD ortalamasının altında kaldı. PISA araştırması basılı kitap okuyanların daha iyi anladıklarını ortaya koydu.
05 Mayıs 2021
PISA araştırması, basılı kitap okuyanların, okuduklarını daha iyi anladığını ortaya koydu. @shutterstock

Almanya’da okul çağındaki çocukların okudukları metinleri anlamakta ve farklı görüşler arasında ayırım yapamadıkları tespit edildi. OECD tarafından yapılan PISA araştırmasında, Almanya’daki okul çocuklarının okudularını anlama ortalaması, diğer ülkelere göre orta seviyelerde bulunuyor. PISA araştırmasına göre bunun başlıca sebebi, çocukların okuma alışkanlıklarını kaybederek okumaktan hoşlanmamalarına bağlanıyor.

Basılı Kitap Okuyanlar Daha Çok Anlıyor

Türkiye’nin daha alt seviyede bulunduğu araştıramada en üst seviyede Çin, Japonya ve Singapur gibi ülkeler bulunuyor. Bu ülkelerde okuma alışkanlıkları hâlâ yaygın durumda. Okuma alışkanlıkları düşen ve sanal ortamda görüntü, ses ve kısaltılmış cümlelerle meşgul olan gençlerin okuduklarını anlaması ise giderek zorlaşıyor. Araştırma ayrıca basılı kitapları okuyan öğrencilerin okuduklarını anlama oranının, online okuma yapan öğrencilere göre daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Bu arada, öğretmenlerin ders verme usulleri ile kitap okumaya yönlendirmesi ve öğrencileri teşvik etmesinin de öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarıyla okuduklarını anlamalarını geliştirdiği de tespit edildi.

Almanya’da 15 yaş etrafındaki çocukların yarıdan biraz az bir kısmı okudukları metinleri anlayabilliyor. Okulda bir şeyler öğrenenbildiklerini, internet ortamında yayılan bilgilerin doğru veya yanlış olduğunu anlayabilenlerin oranı ise yüzde 49 oranında. OECD ülkelerinin ortalaması ise yüzde 57.

OECD PISA araştırması, öğretmenlerin ders verme usullerinin, öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarını geliştirdiğini ortaya koydu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş