Gündem

Sahte Aşı ve Test Belgesine Hapis Cezası

Almanya, sahte aşı, test ve koronavirüsten iyileşme belgelerini ağır suçlar kapsamına alacak ve duruma kadar 5 yıl hapis cezası verecek.
19 Mayıs 2021
Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn sahte aşı ve test belgelerinin sıradan suc olmadığını hapis cezası gerektirdiğini söyledi. @shutterstock

Almanya, koronavirüs ile ilgili sahte test ve aşı belgesi düzenleyenlerin sert bir şekilde cezalandırılmasını planlıyor. Sağlık Bakanı Jens Spahn mevcut durumda, bu tür belge sahteciliği yapanların sadece az bir para cezası ile karşılaştığını ancak, aşı ve test sahteciliğinin ağır para ve hatta hapis cezasına varacak şekilde cezalandırılmasını istedi.

«Sahtecilik sıradan bir suç değildir. » diyen Jens Spahn korona kısıtlamalarından muaf tutulabilmek için aşı olma, koronavirüs geçirme ve negatif test sonucu ibraz edilmesi gerektiğini, sadece bunlara sahip olan kişilerin virüs bulaştırmayacağını söyledi.

Medyada yer alan haberlere göre, hazırlanan bir taslakta, sahte belgelerle kısıtlamaları delmeye çalışanlara para cezasının yanı sıra 5 yıla kadar hapı cezası da öngörülüyor. Kurumları yanıltmaya yönelik bilerek yanlış bilgi verme durumunda ise 2 yıla kadar hapis ceza verilmesi de tasarıda yer aldı. Hükümetin yaz aylarında hayata geçmesi planlanan dijital aşı karnelerinde de sahte verilere karşı önlem alacağı ifade edildi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş