Gündem

Belçika’da Camiler Terör Tehditi Sebebiyle Kapatıldı

Belçika'da aşırı sağcı bir askerin birliğinden ağır silahlar çalarak firar etmesi üzerine Limburg bölgesindeki camiler saldırı ihtimaline karşı kapatıldı.
20 Mayıs 2021
Belçika askeriyesi polisle birlikte, ağır silahlarla firar eden aşırı sağcı asker Jürgen Conings'i arıyor. @aa

Belçika’da aşırı sağcı bir asker, görevli olduğu askeri üsten ağır silahlar çalarak kaçtı. Belçika polisi aşırı sağcı askeri bulmak için alarma geçti. Limburg bölgesindeki camiler terör saldırısı ihtimaline karşı kapatıldı.

Aşırı sağcı askerin isminin Jürgen Conings ve 46 yaşında olduğu, görevli olduğu üsten anti tank roketi, ağır makinalı silahlar ve mühimmatlar çalarak firar ettiği bildirildi.

Jürgen Conings’in Belçika’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelesini koordine eden virolog Marc Van Ranst ve ailesine yönelik tehdit içeren mesajlar gönderdiği tespit edildi. Van Ranst ve aile güvenli bir yere götürüldü.

Bölgedeki camiler önlem amaçlı kapatıldı

Firari askerin bir terör saldırısı düzenleyebileceği, bu ihtimal nedeniyle kaçtığı bölge olan Limburg bölgesindeki camiler, polisin uyarırı sonrasında önlem amaçlı geçici olarak kapatıldı

Jürgen Conings’in ağır silahlarla firar etmesinin ardından radikal görüşlere sahip askerlerin Belçika ordusunda hala nasıl görev yapabildikleri sorusu gündeme geldi.

Firardan sonra Conings’in aşırı sağ görüşleri nedeniyle Belçika’nın terör tehditlerini değerlendiren Tehdit Analizi Koordinasyon Kurumu tarafından “olası terör tehdidi” olarak gösterildiği ortaya çıktı. Conings gibi yaklaşık 30 ordu mensubunun aşırı sağ gruplara sempatileri nedeniyle gözlem altında oldukları bildirildi.

Bu tür kişilerin silahlara erişiminin bulunmaması gerektiği, Conings’in silahlara nasıl ulaştığı konusunda soruşturma yürütüldüğü kaydedildi. Belçika Savunma Bakanlığı, bu tür askerlerin tespit edilip ortaya çıkarıldığını, tehdidin asgari düzeyde olduğunu belirtti.

Belçika’daki birliğinden ağır silahlarla firar eden ve radikal görüşlü aşırı sağcı Jürgen Conings isimli 46 yaşındaki bir askeri bulmak için operasyon başlatıldı. @aa

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş