Gündem

İngiltere Başbakanı Johnson, Müslüman Kadınlardan Özür Diledi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iktidara gelmeden önce hakaret ettiği Müslüman kadınlardan özür diledi. Johnson özrü, partisindeki İslam düşmanlığını araştıran raporun açıklanması üzerine diledi.
26 Mayıs 2021
Boris Johnson, Eşitlik ve İnsan Hakları Komiserliği tarafından hazırlanan Muhafazakar Parti'deki İslam düşmanlığı raporu sonrasında Müslüman kadınlardan özür diledi. @aa

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, partisindeki İslam düşmanlığını araştıran raporun açıklanması üzerine, müslüman kadınlardan özür diledi. Johnson, Muhafazakar Parti içindeki ayrımcılık ve İslam karşıtlığının boyutlarını ortaya koyan soruşturmanın sonuçlarının yer aldığı rapora ilişkin açıklamalarda da bulundu. Soruşturma, Eşitlik ve İnsan Hakları Komiseri olarak Warwick Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Swaran Singh’in başkanlığında yürütülen komisyon tarafından hazırlandı.

İngiltere Başbakanı Johnson, İngiliz The Telegraph gazetesi için 2018’de kaleme aldığı makalesinde, burka ve peçe giyen Müslüman kadınları “banka soyguncuları” ve “posta kutularına” benzettiği ifadelerine ilişkin yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Söylediğim şeylere karşı kırgınlık olduğunu biliyorum. İnsanlar benim konumumdaki bir kişinin işleri doğru yapmasını bekliyor ancak gazetecilikte dili özgürce kullanmanız gerekir. Bundan dolayı olan her kırgınlık için açıkçası üzgünüm. Bugün geçmiş yazılarımdaki rahatsız edici dilin bir kısmını kullanır mıydım? Artık başbakan olduğuma göre kullanmam.”

Öte yandan, Johnson kaleme aldığı makalenin, Müslüman bir kadının giydiğini seçme hakkının liberal bir savunması olduğunu öne sürdü. Irkçılık karşıtı Hope Not Hate adlı grup, Johnson’ın açıklamalarını “samimiyetsiz ve yapmacık” olarak niteledi.

İngilterece Müslümanlar Konseyi: Rapor Ciddi ama, temel soruna dikkat çekmiyor

İngiltere Müslümanlar Konseyi Genel Sekreteri (MBC) Zara Mohammed de, Muhafazakar Parti’deki İslam düşmanlığına ilişkin raporun, parti içinde İslam düşmanlığının seviyesinin ciddi olduğunu, ancak raporun, meselenin kurumsal kökenini ortaya koymaktan ve temel soruna dikkat çekmekten uzak olduğunu açıkladı. Zara Mohammed, Muhafazakar Parti’nin rapordaki önerileri uygulama çağrısı da yaptı.

Muhafazakar Parti: Raporu Dikkate Alacağız

Bu arada, Muhafazakar Parti Genel Başkan Yardımcısı Amanda Milling rapora ilişkin yaptığı açıklamada partinin ayrımcılığa karşı sıfır tolerans göstereceğini ve yapılacak ilan şikayetlerin hemen değerlendirileceğini bildirdi.

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Partinin İslam karşıtı ve ayrımcı tutumu

İngiltere Eşitlik ve İnsan Hakları Komiserliği tarafından yürütülen bir soruşturmada iktidardaki Muhafazakar Parti içindeki ayrımcılık ve İslam karşıtlığının boyutları ortaya konuldu.

Singh’in başkanlığında yürütülen soruşturmanın sonuçlarının yer aldığı raporda, 2015-2020 tarihlerinde Muhafazakar Partinin 727 ayrımcılık vakasına ilişkin 1418 şikayeti kayda aldığı, bunların 3’te 2’sinin de İslam karşıtlığıyla ilgili olduğu ve partinin şikayet veri tabanında yer alan olayların dörtte üçünü sosyal medya faaliyetlerinin içerdiği bilgisine yer verildi.

İslam karşıtlığı da dahil olmak üzere ayrımcılık yaptığı suçlamasıyla şikayet edilenlerin 231’ine yaptırım uygulandığı, bunların yüzde 50’sinin partiden uzaklaştırıldığı ve yüzde 29’unun da ihraç edildiği belirtilen raporda, 481 olay hakkında da delil yetersizliği nedeniyle işlem yapılmadığı aktarıldı.

Raporda, “İslam karşıtı düşünce parti içinde bir sorun olmaya devam ediyor. Bu, partiye zarar veriyor ve toplumun önemli bir bölümünü yabancılaştırıyor.” ifadesine yer verildi.

Rapor, Johnson’ın burka ve peçe giyen Müslüman kadınları “banka soyguncuları” ve “posta kutularına” benzetmesinin, liderliğini yaptığı Muhafazakar Partinin “Müslümanlara karşı duyarsız olduğu izlenimini” artırdığını da ortaya koydu.

Johnson, 2018’de İngiliz The Telegraph gazetesi için kaleme aldığı makalesinde, “Bana burkanın baskıcı olduğunu söylerseniz, o zaman size katılırım. Kadınların yüzlerini örtmesini beklemenin tuhaf ve zorbalık olduğunu söylerseniz, buna da kesinlikle katılıyorum. Daha ileri gidecek olursam insanların ‘mektup kutuları gibi’ etrafta dolaşmayı seçmelerinin kesinlikle saçma olduğunu söyleyeceğim.” ifadesini kullanmıştı. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş