Gündem

Hollanda, Kovid-19 Kısıtlamalarının Gevşetilmesinde Üçüncü Aşamaya Geçiyor

Hollanda'da hükûmet, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan gevşeme planında üçüncü aşamaya 5 Haziran'da geçileceğini açıkladı.
30 Mayıs 2021
@Shutterstock

Hollanda’da geçici hükûmetin Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, düzenlediği ortak basın toplantısında, daha önce 9 Haziran’da geçilmesi öngörülen 28 Nisan’da başlayan gevşeme planında üçüncü aşamaya 5 Haziran itibarıyla geçileceğini duyurdu. Rutte, “Bu adım kapanmanın sona ermesi anlamına geliyor.” ifadesini kullanırken, durumun iyiye gitmesi durumunda 30 Haziran itibarıyla daha fazla kısıtlamanın kaldırılacağını kaydetti.

ÜÇÜNCÜ AŞAMADA GEVŞETİLEN TEDBİRLER

Daha önce sadece açık alan ve teras bölümleri açılan kafe, restoran ve lokantalar, 5 Haziran itibarıyla mesafe ve hijyen kurallarına uymak kaydıyla içeride de 50 kişiyi aşmamak kaydıyla müşteri alabilecek. Müze ve kültür merkezleri tekrar açılacak. Sinema ve tiyatrolar gibi etkinlikler en fazla 50 kişiyle yapılabilecek. Kapasitesi 1000 kişiyi aşan etkinlik salonlarına 250 kişi alınabilecek.

Giriş için negatif test sonucu gereken festival ve konser etkinlikleri için herhangi bir sayı sınırlaması konulmayacak. Sanat merkezleri ve atölyeler 50 kişiye kadar ziyaretçi alabilecek.

Yetişkin sporlarında mesafe kuralı kaldırılırken, spor salonlarına 50 kişi alınabilecek. Evlere kabul edilebilecek misafir sayısı ise 2’den 4’e yükseltildi.

Toplantıda aşı takvimine ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı De Jonge ise Johnson & Johnson aşısının tedariğindeki gecikmeden dolayı 18 yaşın üzerindeki herkese ilk doz aşıyı yapmayı hedefledikleri tarihi 1 Temmuz’dan 15 Temmuz’a çektiklerini belirtti. (AA)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş