Gündem

Alman Toplumunda Aşırı Sağ Eğilim Azalsa da Hâlâ Etkin

Almanya’da yapılan bir araştırmada aşırı sağın modern bir şekle büründüğü ve her 4 Almandan birisinin "İslam’ın Almanya’ya sızdığı" görüşünde olduğu tespit edildi.
22 Haziran 2021
Almanya'da aşırı sağ eğilimler modern bir şekle büründü. İlk anda farkedilemiyor @shutterstock

Almanya’da yapılan bir araştırmada toplumda aşırı sağ düşünceler azalsa da yabancılara veya toplumun zayıf kesimlerine karşı aşağılayıcı eğilimlerin hâlâ mevcut olduğu ortaya çıktı. İlgili araştırmaya göre aşırı sağın toplum için en büyük tehlike olduğunu ifade eden ve antismeitizmi reddeden Almanların 4’te biri buna karşılık “İslam’ın Almanya’ya sızdığı” görüşünde.

Araştırmayı Friedrich-Ebert-Stiftung adına Bielefeld Üniversitesi yaptı. Üniversite tarafından yapılan  “Mitte” araştırmasının sonuçlarına göre toplumda aşırı sağ eğilimler şekil değiştirmiş durumda. Araştırma sonuçlarını yazanlar arasında yer alan Prof. Dr. Beate Küpper açık ve keskin aşırı sağ eğilimlerin modern görünümlü bir şekil aldığını, dolayısıyla ilk bakışta farkedilemediğini söylüyor.

Öte yandan araştırmada Alman halkının demokrasi yanlısı olmasına rağmen, kısmen de olsa anti-domokratik eğilimleri olduğu ortaya çıktı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş