Toplum

Thüringen’deki Okullarda 2020 Yılında 30’un Üzerinde Aşırı Sağcı Olay Yaşandı

Thüringen Eğitim Bakanlığı'nın bir soru önergesine verdiği yanıtta, okullarda 2020 yılında 30'dan fazla aşırı sağcı saldırı yaşandığı belirtildi.
17 Ağustos 2021
@Shutterstock

Almanya’da aşırı sağcı eylemler sadece yetişkinleri hedef almakla kalmıyor. Thüringen Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre okullarda 2020 yılında hakaretler, duvar yazılar ve en az bir fiziksel saldırı olmak üzere toplam 32 aşırı sağcı suç kayıtlara geçti.

SORUŞTURMALAR HAKKINDA BİLGİ VERİLMEDİ

Sol Parti Eyalet Milletvekili Katharina König-Preuss’un sorusuna yanıt olarak Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, eyaletin her yerindeki çeşitli okullarda benzer olayların meydana geldiği belirtildi. Bakanlığın açıklamasında, 32 olaydan 7’sinin antisemitik gerekçeye sahip olduğu ifade edildi. Yaşanan tüm olaylarla alakalı cezai soruşturmaların yürütüldüğünü bildiren Bakanlık, soruşturmaların sonucu ile ilgili bilgi vermedi.

Bakanlık, okulların, ilgili öğrenciler ve veliler ile görüşmeler gerçekleştirdiğini ve bu süreçte okul müdürünün görevden alınması gibi düzenleyici tedbirlerin alındığını aktardı. Aşırı sağcıların geçen yıl okullarda özellikle aktif olup olmadığına dair ise bakanlığın herhangi bir bilgiye ise sahip olmadığı belirtildi.

İLKOKULLARDA AŞIRI SAĞCI OLAYLAR

Aşırı sağcı olayların yaşandığı okullar listesinde üç tane de ilkokul bulunuyor. Bu okullardaki vakaların anayasaya aykırı örgütlere ait işaret ve anayasaya aykırı semboller içeren duvar yazıları şeklinde gerçekleştiği belirtilirken, okullarda tam olarak ne yaşandığı ise bilinmiyor. İçişleri Bakanlığı da bu konu hakkında gelen soruları yanıtsız bırakıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş