Dünya

Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Durumu Yanlış Değerlendirdik

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Afganistan'da yaşanan gelişmeler hakkında açıklamada bulundu. Maas, ülkesinin Afganistan'daki durumu yanlış değerlendirdiği itirafında bulundu.
17 Ağustos 2021
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas @Shutterstock

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Afganistan’daki gelişmelere ilişkin Berlin’de yaptığı açıklamada, “Geçiştirilecek bir şey yok, hepimiz, federal hükûmet, istihbarat servisleri, uluslararası toplum durumu yanlış değerlendirdik.” dedi.

Afganistan hükûmetinin bazı üyelerinin Doha’da bulunduğunu belirten Maas, bazılarının ise Taliban ile ülkede iktidar devrini müzakere etmek için kaldığını dile getirdi. Maas ayrıca, Almanya’nın Afganistan’daki tutumunu Mali’deki diğer misyonlarla karşılaştırmanın yanlış olduğunu kaydetti.

“PLANLADIKLARIMIZI GERÇEKLEŞTİREMEDİK”

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Afganistan’daki gelişmeler üzerine düzenlediği basın toplantısında 20 yıldan bu yana Afganistan’da bulunulduğunu ifade etti ve planladıklarını gerçekleştiremediklerini, çabaların başarısız olduğunu belirtti. Merkel, yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğini, bu tür görevlerde hedeflerin küçültülebileceğini ifade etti. Almanya Başbakanı, bugüne kadar Afganistan’da hayatını kaybeden 59 Alman askeri için bir kez daha taziyelerini iletti.

Almanya’ya Yardım Edenlerin Tahliyesi

Merkel, Almanya’ya yardım eden Afganlılardan 1900’ünün daha önceden getirildiğini, geri kalan 1500 kişiden 600’üyle irtibata geçildiğini söyledi. Kabil’deki havalimanında durumun çok gergin olduğunun altını çizen Merkel, tahliye için gönderilen A-400 tipi uçağın havalimanına inebilmesini umduklarını kaydetti.

“HATAYI TEKRARLAMAK İSTEMİYORUZ”

Afganistan’dan olası bir mülteci dalgası konusuna değinen Merkel, “Ana hedefimiz bize doğrudan yardım edenlerin getirilmesi ancak şu anda Kabil’de hareket kabiliyeti kalmadı. Birçok insan korkuyor şu an için, komşu ülkelerde yaşamlarını sürdürmelerine bakacağız. 2015’teki hatayı tekrarlamak istemiyoruz. Bu tür durumlar için komşu ülkelere yardım ve destek teklif edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu. Merkel, Afganistan’daki gelişmeler hakkında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yakın temasta olduğunu vurguladı. (C,AA)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş