Gündem

Almanya’daki İslami Kuruluşlar Açık Cami Günü’ne Çağırdı

Almanya'daki İslami kuruluşlar, 3 Ekim tarihinde yapılan ve Müslümanlarla toplumun beraberliğini temsil eden bir gün hâline gelen Açık Cami Günü’ne katılma çağrısı yaptı.
01 Ekim 2021

Almanya’daki İslami kuruluşlar, toplumun tüm kesimlerini her yıl 3 Ekim tarihinde yapılan Açık Cami Günü‘ne çağırdı. Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi, Açık Cami Günü’nün “Buluşma, görüş alış verişi yapma ve karşılıklı diyalog günü” olduğuna dikkat çektiği açıklamasında, bu açık kapı gününde camilerin şeffaflık ve karşılıklı diyaloğa hazır oldukları mesajı verdiklerini söyledi.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kurumsal İletişim Başkanı Osman Yusuf da, Açık Cami Günü’nün geçtiğimiz çeyrek asırda Almanya’da Müslümanlarla toplumun beraberliğini temsil eden bir gün hâline geldiğini söyledi. Açık Cami Günü’nün 25. yıl dönümünün birlikte âdeta geçmişe doğru bir zaman yolculuğu yapmak için eşsiz bir fırsat sunduğunu dile getiren Osman Yusuf “Cemaatlerimiz için toplumun ayrılmaz bir parçası olmak her zaman önemli olmuştur. İyi komşuluk ilişkileri ve karşılıklı dayanışma, Müslüman olarak inancımızın temel ilkelerindendir.” dedi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DİTİB de, Köln Merkez Camii’nde Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker’in katılarak bir konuşma yapacağı açılış programına katılma çağrısı yaptı. Açılış programı öncesi ve sonrasında cami tanıtımı ve camilerin dünü ile bugünü sergisi de yapılacak.

IGMG 130 Cami İle Katılıyor

Bu yıl IGMG, devam eden pandemi kısıtlamalarına rağmen Açık Cami Günü’ne 130’dan fazla cami ile katılıyor. Açık Cami Günü’ne katılan IGMG camilerinin bir listesi internette mevcut. Daha fazla bilgiye http://tom.igmg.org/ web sitesinde bulunan broşür, poster ve rehberlerden ulaşmak mümkün. Bu yıla özel hazırlanan “TOM Dergisi” ise birçok faydalı ve ilginç bilgi sunduğu gibi okuyucuyu Almanya’daki camilerin geçmişi ve bugünü arasında bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Açık Cami Günü bu yıl da korona pandemisi koşullarında gerçekleşecek. Bu nedenle, Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi’nin (KRM) almış olduğu tedbirler ilgili makamlarla istişare edilerek uygulanacaktır.

Açık Cami Günü 25. Yılında

Açık Cami Günü ilk olarak 1997 yılında yapıldı. 2007 yılında ise KRM, bu birlik ve karşılıklı tanışma gününün organizesini devraldı. Almanya genelinde Açık Cami Günü’ne 1000’den fazla camide yaklaşık 100.000 ziyaretçi katılıyor.

 

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş