Gündem

Merkel: “Çeşitlilik ve Farklılıklar Demokrasi İçin Tehdit Değildir”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesinin 31. yıl dönümünde konuştu ve çeşitlilik ve farklılıkların demokrasi için tehdit olmadığını söyledi.
04 Ekim 2021
Merkel: "Çeşitlilik ve farklılıklar demokrasi için tehdit değildir. Tam tersine, çeşitlilik ve farklılıklar yaşanan özgürlüğün bir ifadesidir." @aa

Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinin 31. yıl dönümü kutlandı. Saksonya-Anhalt eyaletinin Halle kentindeki Georg-Friedrich-Haendel Salonu’nda düzenlenen kutlamalara Başbakan Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, bakanlar, eyalet başbakanları, milletvekilleri ve yasama organlarının başkanları katıldı.

Geçen haftaki seçimin ardından yeni hükümet kurulana kadar görevine devam edecek Başbakan Merkel, yaptığı konuşmada, halkı demokrasi için çaba sarf etmeye çağırdı ve “Bizim demokrasiye ihtiyacımız olduğu gibi demokrasinin de bize ihtiyacı var. Demokrasi öylesine orada durmuyor. Onun için her gün birlikte çalışmamız lazım.” dedi.

Kin ve Nefret Demokrasiye bir Saldırıdır

Merkel, basın özgürlüğü gibi yüksek değerlere saldırıların olduğunu, kamuoyunda dezenformasyon ile kin ve nefretin körüklendiğini aktararak, “Burada sadece kişilere veya gruplara iftira atılmıyor, burada sadece kökeninden, dış görünümünden veya inancından dolayı insanlara saldırılmıyor, burada demokrasiye saldırılıyor.” şeklinde konuştu.

İnsanların birbirine davranışlarında daha fazla saygı göstermesi gerektiğini ifade eden Merkel, demokrasiyi koruma çağrısında bulundu.

Merkel, demokratik kazanımların hafife alınmamasını isteyerek, “Çeşitlilik ve farklılıklar demokrasi için tehdit değildir. Tam tersine, çeşitlilik ve farklılıklar yaşanan özgürlüğün bir ifadesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Halle kentinde, iki Almanya’nın birleşmesinin 31. yıl dönümü vesilesiyle yapılan kutlamaların yanı sıra ülkenin diğer kentlerinde de etkinlikler düzenlendi.

İki Almanya Henüz Tam Bütünleşme Sağlayamadı

Bu arada Alman halkı, özellikle Doğu Almanya’daki Almanlar ekonomik ve sosyal bütünleşmenin tam olarak sağlanamadığını, doğu Almanya’da hâlâ ücretlerle emeklilik maaşlarının Batı Almanya’dan daha düşük olduğunu söylediler.   (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş