Gündem

Fransa’da Bir Cami Daha İçişleri Bakanı Emriyle 6 Aylığına Kapatıldı

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, Allonnes kentindeki bir camiyi "radikal İslam'ı savunduğu" gerekçesiyle 6 aylığına kapattırdı.
26 Ekim 2021
Fransa'da bir cami daha, İçişleri Bakanlığı emri ile kapatıldı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin bir camiyi daha ‘radikal İslam’ı savunduğu’ gerekçesiyle 6 aylığına kapattırdı. Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Allonnes’deki camide Fransa’ya karşı nefret ve “silahlı cihadı” meşrulaştıran vaazlar verildiğini öne süren Bakan Darmanin, “Verdiğim emir üzerine Sarthe valisi Allonnes camisini 6 ay süreyle kapatacak.” dedi.

Sarthe Valiliği de Allonnes’da 300 kişilik cemaate sahip caminin “radikal İslam’ı savunduğu” gerekçesiyle 6 ay kapatıldığı açıkladı.

Caminin yöneticilerinin ülkede düzenlenen terör saldırılarını meşrulaştırdığı öne sürülen açıklamada, caminin terör saldırıların düzenlenmesini önlemek amacıyla kapatıldığı ifade edildi.

Valilikten 13 Ekim’de yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in talebiyle bu caminin kapatılması için gerekli prosedürlerin başlatıldığı belirtilmişti.

Darmanin, 29 Eylül’de, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, “ayrılıkçı” yasası yürürlüğe girmeden önce ülkede “aşırıcıların” bulunduğu 650 yerin kapatıldığını ve 24 bin yerin polis tarafından denetlendiğini vurgulamıştı. Darmanin, Kasım 2020’den bu yana “radikalleştiği” iddiasıyla 89 camide yapılan denetlemelerin sonucunda 3’te 1’inin kapatıldığını dile getirmişti.

Fransa yönetimi, ağustosta kabul ettiği “ayrılıkçı” yasasıyla Müslümanların hayatına müdahale ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor.

Yasa ile ele alınan başlıca konular arasında, kamu hizmetinde tarafsızlık ve cumhuriyet prensiplerine uygunluk, çok eşlilik ve zorla evlendirme, uzaktan eğitimin kısıtlanması, özel okulların durumunun gözden geçirilmesi, derneklerin hem faaliyet hem finansal anlamda denetlenebilir olması yer alıyor. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş