Gündem

Belçika’nın Başkenti Brüksel’de Müslüman Gençler Mutlu

Belçika'nın başkenti Brüksel'de öğrenciler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre Müslüman gençlerin %73'ü kendisini evinde hissediyor ve dinî inançlarına göre tanımlıyor.
Talha İnam
28 Ekim 2021
@Shutterstock

Belçika’nın başkenti Brüksel’de öğrenciler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre Müslüman gençlerin %73’ü kendisini evinde hissediyor ve dinî inançlarına göre tanımlıyor. Genç Müslümanların önemli bir yüzdesi Avrupa’nın başkentinde kendilerini evinde hissediyor. Bu araştırma Brüksel’de bulunan iki büyük üniversite olan ULB ve VUB tarafından ortaklaşa yürütülen büyük bir çalışmanın sonucu.

“Ayrımcılık endişesi”

Araştırmada, Müslüman gençler, polis tarafından haksız yere kontrol edildiklerini, okulda işlemedikleri bir eylem nedeniyle suçlandıklarını ve başörtüsü yasağı kapsamında ayrımcılığa uğradıklarını belirtiyor. Başörtüsü takma konusunda gençler, inanç özgürlüklerinin kısıtlandığına inanıyor. Yine bu araştırmada özellikle iş veya konut ararken çok büyük ayrımcılıklara maruz kaldıklarını söylüyorlar.

Kendilerini Müslüman Olarak Tanımlıyor

Ankete katılan gençlerin büyük çoğunluğu ( %76’sı) kendilerini her şeyden önce Müslüman olarak tanımlarken, yine gençlerin çoğunluğu (%73’ü) Brüksel’de kendilerini “evlerinde” hissettiklerini söylüyor. Gençler Brüksel’i çok kültürlü ve farklılıkları hoş karşılayan bir kent olarak tanımlıyor. Ankette dikkat çeken diğer bir nokta, gençlerin kökenlerinin olduğu ülkeyle güçlü bir bağ kurdukları. Genç Müslümanlar ayrıca kendilerini öncelikle dini inaçlarıyla tanımlıyor. Katılımcı gençlerin neredeyse tamamı (%98’i) dinin hayatlarında önemli bir yer tuttuğunu ve kimliklerini oluştururken en önemli unsurun inançları olduğunu belirtiyor.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş