Gündem

Rheinland-Pfalz Eyaleti İslamî Cemaatlerle Yapacağı Anlaşmayı Erteledi

Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletinin, İslamî cemaatlerle imzaladığı “hedef anlaşması”nı inceleme süresi pandemi nedeniyle uzatıldı. Müslüman cemaatler anlaşmanın incelemeler sonrasında yürürlüğe girmesi konusunda iyimser.
Orhan Çetinkaya
07 Kasım 2021
Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyalet hükümeti, İslamî cemaatlerle imzalayacağı anlaşmanın görüşmelerini Mayıs ayına erteledi. @shutterstock

Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaleti eyaletteki 4 İslamî cemaatle imzaladığı “hedef anlaşması”nın inceleme suresini gelecek yıl Mayıs ayına uzattı. Anlaşmanın karşılık onaylanması durumunda eyaletteki İslamî cemaatlere “dinî cemaat” statüsü verilmiş olacak. Hedef anlaşmasının uzatılmasına gerekçe olarak önceki yaklaşık iki yıldır suren koronavirüs pandemisi gösterildi. Sözleşmeyi yapan eyalet Bilim Bakanlığı, 1 Nisan 2020 tarihinde imzalanan “hedef anlaşması”nın Mayıs ayında sonuçlanabileceğini açıkladı.

Eyalet Başbakanı Sosyal Demokrat Partili Malu Dreyer de, salgın nedeniyle İslamî cemaatlerle gerektiği gibi konuların müzakere edilemediğini, bu yüzden görüşmelerin ertelenmek zorunda kaldığını bildirdi. Eyalet Başbakanı Dreyer, havanın her iki taraf açısından da olumlu görüldüğünü açıkladı.

Eyalet hükümeti anlaşmanın yürürlüğe girmesi için, Schura Rheinland-Pfalz, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DITIB) RP Bölge Birliği, İslam Kültür Merkezleri Birliği ve Ahmediye cemaati ile birlikte görüşmeler yapıyor.

Schura Rheinland-Pfalz Başkanı Akif Ünal, yaptığı açıklamada müzakerelerin gelecek yıl Mayıs ayında sonuçlanacağından son derece ümitli olduğunu söyledi. Akif Ünal, “Schura olarak ilgili anlaşmada kararlaştırılan maddeleri yerine getirdiğimizi gösterebilecek durumdayız. Bunun için de Mayıs ayında olumlu bir sonuç bekliyoruz.” dedi.

Anlaşmanın onaylanması durumunda eyalette İslamî bayramlar Müslümanlar için tatil günü kabul edilecek. Okullarda İslam din dersleri verilecek ve eyaletteki bir üniversitede İslam din dersleri öğretmenliği eğitimi verilmesi mümkün olacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş