Gündem

Irak, Polonya-Belarus Sınırındaki Göçmenleri Geri Alacak

Irak, Polonya-Belarus sınırındaki göçmenleri gönüllülük esasına göre, geri almak üzere Perşembe günü uçak gönderecek. Sınırda dondurucu soğukların yanı sıra su ve açlık da tehlikeli boyutlara ulaştı.
15 Kasım 2021
Belarus'a gelen ve oradan da AB ülkelerine gitme umuduyla bu ülkeden Polonya'ya geçmeye çalışan kişilerin bulunduğu bölgede yaşam şartları hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle zorlaşıyor. @aa

Irak hükümeti, Polonya-Belarus sınırında Avrupa Birliği’ne gecmeyi bekleyen Irak asıllıları geri almak üzere uçak göndereceğini açıkladı. Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed al Sahaf, Perşembe günü bu amaçla Belarus’a bir uçak gönderileceğini bildirdi.

Irak, kimseyi zorla geri almayacağını, sadece kendi istekleri ile geri döneceklerini açıkladı.

Lukaşenko: “Biz de geri göndermek istiyoruz, ama…”

Bu arada Avrupa Birliği tarafından krizi üretmek ve tırmandırmakla suçlanan ve bu yüzden de çeşitli yaptırımların gündeme geldiği Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko da, sınırda bekleyen göçmenlerin ülkelerine geri dönmeleri için gayret gösterdiklerini bildirdi.

Belarus haber ajansı Belta’ya açıklamalarda bulunan Lukaşenko, Polonya ile bir sınır güvenliği sorunu ve anlaşmazlığı yaşamak istemediklerini, ancak göçmenlerin kendi ülkelerine geri dönmek de istemediklerini bildirdi.

Dondurucu Soğuklar

Polonya-Belarus sınırında yaklaşık 2 bin mülteci Polonya’ya oradan da diğer AB ülkelerine geçmeyi bekliyor. Dondurucu soğukların başladığı bölgede su, yiyecek ve barınak sıkıntısı baş gösterdi. Şimdiye kadar 11 kişinin de öldüğü açıklandı. Mülteciler arasında çok sayıda çocuk ve kadın da bulunuyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş