Gündem

“Uygurların Haklarının Korunması İçin Daha Etkin Diplomasi Şart”

Dünya Uygur Kurultayı toplandı. Kurultayda, Doğu Türkistan‘daki zulmü doğrudan yaşayanlar, karşılaştıkları insanlık dışı muameleleri anlattı.
15 Kasım 2021
Dünya Uygur Kurultayı'na IGMG Teşkilatlanma Başkanı Murat İleri de katıldı.

Uygurların, Doğu Türkistan dışındaki en büyük organizasyonu olan Dünya Uygur Kurultayı, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da toplandı. Toplantıya, dünyanın çeşitli yerlerinden kurultay üyesi Uygur temsilciler katıldı. Kurultaya’da başkanlık seçimleri de yapıldı. Dünya Uygur Kurultayı Başkanlığına 3 yıl süreyle Dolkun İsa yeniden seçildi.

Dolkun İsa, kurultay ile birlikte, uygurların elinden Çin yönetimi tarafından alınan kendi temsilcilerini seçme imkanını diasporada sunmuş olduklarını ifade etti. Dolkun ayrıca, dünyanın Çin’in baskıcı ve soykırıma varan uygulamalarının durdurulması için gereken girişimlerde bulunması gerektiğini ifade etti.

İslam Toplumu Millî Görüş Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilatlanma Başkanı Murat İleri de Dünya Uygur Kurultayına katıldı. İleri, Uygurların en temel insan haklarının korunması için daha etkin diplomatik yolların kullanılmasını istedi.

Doğu Türkistan diasporası temsilcilerinin buluştuğu Dünya Uygur Kurultayı’nda dünyanın gözü önünde Doğu Türkistan da yaşanan zulüm de anlatıldı. Zulmü doğrudan yaşayanlar, karşılaştıkları insanlık dışı muameleleri anlattı. Çeşitli ülkelerden katılan uzmanlar da Çin’in Uygurlara yaptıklarından dolayı hesap verebilir duruma getirilmesini istendi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş