Gündem

Papa: “Avrupa’da Mülteciler Sanki Kendilerini Hiç İlgilendirmiyormuş Gibi Davrananlar Var”

Papa Françesko apostolik ziyaretleri çerçevesinde Yunanistan’ın Midilli Adası'ndaki sığınmacı kampını ziyaret etti.
05 Aralık 2021
Vatikan Devlet Başkanı Papa Françesko, Yunanistan'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Midilli Adası'nda bulunan sığınmacı kampına geldi. @aa

Vatikan Devlet Başkanı Papa Françesko, apostolik ziyaretleri çerçevesinde gittiği 3 günlük Yunanistan ziyaretinin ikinci gününde Midilli Adası’ndaki Karatepe Sığınmacı Kampı’nı ziyaret etti.

Burada yaptığı konuşmada, mülteci sorununun sadece Orta Doğu, Kuzey Afrika, Yunanistan ve Avrupa’ya ait bir sorun değil, tüm dünyaya ait bir sorun olduğunu vurgulayan Papa Françesko, sığınmacılara destek eli uzatan herkese teşekkür etti.

Papa Françesko, “Avrupa’da mülteci sorunu sanki kendilerini hiç ilgilendirmiyormuş gibi davrananlar var.” diyerek çok sayıda sığınmacının zor şartlar altında yaşadığına dikkati çekti.

Sınırları korumak için ortak bütçelerden duvar ve tel örgü inşa etmeye yönelik önerileri “üzücü” olarak değerlendiren Papa Françesko, sorunların bu şekilde çözülemeyeceğini kaydetti. Papa Françesko, Midilli’deki kampta, sığınmacıları selamlayarak çocuklarla ve bazı sığınmacılarla sohbet etti.

Papa Françesko’u, Midilli Adası’nda Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu karşıladı.

Midilli Havalimanı’ndan, Karatepe Sığınmacı Kampı’na geçen Papa Françesko, kampta da Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis tarafından karşılandı.

Sakelaropulu da konuşmasında, “Yunanistan, mülteci ve göçmen krizinde orantısız bir yük kaldırdı.” diyerek bu sorunlarla mücadelenin ulusal sınırları aştığını ve Avrupa’nın ortak sorumluluğu olduğunu ifade etti. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş