Gündem

“Müslümanların Basını Eleştirmesi Haklı”

İngiliz The Sunday Times gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emma Tucker, İngiltere Müslüman Konseyi’nin (MCB) İngiliz medyasını değerlendiren rapordaki tespitlerin doğruluğunu kabul etti.
05 Aralık 2021
Emma Tucker: "Müslümanların İngiliz gazete ve televizyonlarını, haksız yayın yapmakla eleştirilmesi doğrudur." @shutterstock

İngiliz The Sunday Times gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emma Tucker, İngiliz basınını İslam ve Müslümanlar hakkında taraflı yayın yaptığını tespit eden raporu haklı buldu. Guardian gazetesindeki bir habere göre Emma Tucker, “Rapor, benim gazetem dahil, İngiliz basınını eleştiriyor. Haklı tarafları var, paylaşmadığım yönleri de var.” dedi.

The Sunday Times gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emma Tucker, gazetesinin İslam ile ilgili yayınlarının geliştirilmesi için daha çeşitli görevlendirmelere ihtiyacı olduğunu söyledi.

İngiltere Müslüman Konseyi’nin medya raporunun, kendisininden önceki dönemi kapsaması dolayısıyla geçmiş eleştirisi yapmayacağını, ama kendi işinin geleceğe odaklanmak, olduğunu, ifade eden Emma Tucker gazetesindeki haberlerinin adil fakat korkusuz olacağını, yazarların da dirençli ve sorumluluk hissiyle yazacaklarını açıkladı.

İngiltere Müslüman Konseyi’nin (MCB) raporunda, İngiliz medyasının, Müslümanlar ve İslam’la ilgili haberlerinde “yanlış bilgi, genellemeler ve İslamofobik ifadeler” kullandığını tespit etmişti. MCB’ye bağlı Medya İzleme Merkezi’nin hazırladığı raporda, Ekim 2018-Eylül 2019 arasında 48 binden fazla makale ve 5 bin 500 TV haberi bandı analiz edilmişti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş