Gündem

Fransa’da Partilerin Cumhurbaşkanı Adayları Belli Oldu

Fransa'da gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi’nin (LR) adayı başkent Paris'in de içinde bulunduğu Ile-de-France Bölgesi'nin Başkanı Valerie Pecresse oldu. Pecresse de göçmen ve İslam karşıtı söylemleri ile dikkat çekti.
05 Aralık 2021
Fransa'da cumhuriyetçilerin adayı Valerie Pecresse oldu. Pecresse de saği kazanmak için Müslüman ve göçmen karşıtı söylemi ile dikkat çekti. @aa

Fransa’da gelecek yıl Nisan ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı adayları belli oldu. Dün yapılan seçimle Cumhuriyetçiler Partisi (LR) de adayını Ile-de-France Bölgesi’nin Başkanı Valerie Pecresse olarak belirledi. Seçimlerde mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un adaylığı resmiyet kazanmasa da Yürüyen Cumhuriyet (La République En Marche) partisinin Macron’u aday göstereceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Dün kongresini toplayan Cumhuriyetçiler Partisi (LR) cumhurbaşkanı adayını ikinci tur seçimlerde belirledi. İkinci turda, Ile-de-France Bölgesi’nin Başkanı Valerie Pecresse, oylamaya katılan seçmenlerin yüzde 60,95’inin desteğini aldı. Rakibi Eric Ciotti’nin oy oranı ise yüzde 39,05 oldu. Eric Ciotto parti içindeki aşırı sağın temsilcisi olarak göçmen ve İslam karşıtlığı ile tanınıyordu.

Sağı Kazanmak İstiyor

Valerie Pecresse, seçimi kazandığında yaptığı konuşmada göçmen ve İslam karşıtı söylemleri ile dikkat çekti. Pecresse Müslümanları kastederek “Şiddete, İslamcı ayrılıkçılığa ve kontrolsüz göçe karşı kendini güçsüz hisseden bir halkın öfkesini anlıyorum. Cumhuriyet düşmanlarına karşı elim titremeyecek, tereddut göstermeyeceğim.” şeklinde konuştu.

Pecresse, oylamanın sonuçlarının duyurulmasının ardından yaptığı açıklamada, partinin tarihinde ilk kez bir kadının cumhurbaşkanı adayı olduğunu söyledi. Ülkeye umut vermek istediğini ve 6 Aralık’ta ülke turuna başlayacağını ifade eden Pecresse, “Cumhurbaşkanı ve benim aramdaki fark, Emmanuel Macron’un tek takıntısı var o da memnun etmek. Benim ise tek isteğim yapmak.” dedi.

Fransa’da daha önce Yeşiller Partisinin (EELV) Başkanı ve Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili Yannick Jadot, Boyun Eğmeyen Fransa Haraketinin (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ve aşırı sağcı gazeteci ve yazar Eric Zemmour cumhurbaşkanı seçimine adaylığını açıklamıştı.

Ülkede cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu 10 Nisan 2022’de yapılacak. Adaylardan herhangi biri ilk turda salt çoğunluğu sağlayamazsa, en fazla oyu alan iki aday 24 Nisan’da düzenlenecek ikinci turda yarışacak. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş