Gündem

Almanya’da İçişleri ve Güvenlik AfD’ye Kaldı

Almanya Federal Meclisi'ndeki İçişleri Komisyonu AfD’ye kaldı. CSU’lu siyasetçi Lindholz yeni hükümet partilerini “kuzuyu kurda teslim etmekle” suçladı.
08 Aralık 2021
Almanya Federal Meclisi'nde İçişleri Komisyonu AfD'ye verildi. @shutterstock

Federal Almanya Parlamentosunda komisyon başkanlıkları partilere göre dağıtıldı. Seçim önceliği bulunan büyük partilerden hiç birisi İçişleri ve Güvenlik Komisyonu’nun başkanlığını almadı. İçişleri Komisyonu Başkanlığı böylece Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin uhdesinde kaldı.

Almanya’nın iç güvenliğine ait gizli bilgilerin paylaşıldığı İçişleri ve Güvenlik Komisyonu’nda Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin de yer aldığı aşırı sağ ve yabancı düşmanlığı konuları görüşülerek hükümete tedbirler için önerilerde bulunuluyor veya gerekirse kanun çıkarılması girişimlerine öncülük ediliyor.

“Kuzu Kurda Teslim Edildi”

Yeni hükümetin, İçişleri Komisyonu Başkanlığını AfD’ye bırakması şimdiki muhalefetin sert eleştirisine yol açtı. Hristiyan Birlik Partisi CSU’lu siyasetçi Andrea Lindholz, AfD’nin yarısının Anayasayı Koruma Dairesi tarafından takip edildiği bir dönemde İçişleri Komisyonu’nun AfD’ye bırakılmasını “kuzunun kurda teslim edilmesi” olarak eleştirdi. Aynı partiden Alexander Dobrindt de yaptığı eleştiri de “yeni hükümetin beceriksizliğinin sonucu” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş