Gündem

Almanya’da Halk Yeni Hükümetin Verdiği Vaatlerin Yerine Getirilmesini İstiyor

Almanya'da halk yeni hükümetten vaatlerini yerine getirmesini beklerken, göçmenler de çifte vatandaşlık vaadinin gercekleştirilmesini istiyor.
08 Aralık 2021
Almanya'da yeni hükümet, Sosyal Demokrat Parti'li Olaf Scholz'un yemin etmesi ile işbaşı yaptı. @phoenix.de

Almanyada sosyal ve hür demokratlarla yeşillerden oluşan yeni hükümet göreve başladı. Halk yeni hükümetten seçim sürecinde ve koalisyon sözleşmesinde yer alan vaatlerin gercekleşmesini bekliyor. Bu arada göçmenler de hükümetin kendileri ilgili bazı vaatlerinin en kısa zamanda yerine getirilmesini bekliyor. İslami cemaatler ise, temsil ve katılımlarının daha etkin hale getirilme vaadini hatırlatıyor.

Halkın yeni hükümetten beklediği bazı vaadler şöyle:

HARTZ IV GÜNCELLENSİN

İşsiz kişilere yapılan sosyal yardım (Hartz IV) sisteminin halkı rencide ettiğini ifade eden yeni hükümet bunun yerine ‘vatandaşlık ödeneği’ne geçeceğini vaat etmişti. Halk, Harz IV sosyal ödeneğinin sadece isminin değiştirilmesini değil, rencide edici uygulamaların da kaldırılmasını istiyor.

Emekliler de emeklilik maaşlarında en azından artan enflasyona göre bir artış yapılmasını, bu artışların da geciktirilmemesini talep ediyor.

ASGARİ ÜCRET

Yeni hükümetin vaatleri arasında yer alan asgari ücretin saat başı 12 Euro olarak belirlenmesi de vatandaşın merakla beklediği bir vaat. Halk, enflasyonun son yılların en yüksek oranına ulaşması sebebiyle hükümetin bu konuda da hızlı ve etkin adımlar atmasını bekliyor.

GÖÇMENLER ÇİFTE VATANDAŞLIK BEKLİYOR

Göçmenler yeni hükümet tarafından vaat edilen “modern vatandaşlık” yasasının bir an önce çıkmasını beklerken, hükümetin kurulmadan önceki vaadi olan kolaylaştırılmış vatandaşlık ve çifte vatandaşlığı bekliyor.

İSLAMİ CEMAATLERİN CEMAAT STATÜSÜ TANINSIN

Almanya’daki İslami cemaatler de, dinî cemaat statüsünün tanınması ve böylece Müslüman toplumların temsilinin kuvvetlendirilmesi vaadinin hayata geçirilmesini bekliyor.
İslami cemaatler ayrıca, Almanya‘daki üniversitelerde İslami cemaatlerin katılımıyla imam eğitiminin yaygınlaştırılması, İslam ve Müslümanlara yönelik düşmanlığın önlenmesi için daha etkin önlemlerin alınması gibi vaatleri de hatırlatıyorlar.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş