Toplum

Türkiye’de 2022’de Dövizli Askerliğin 3 Bin Euro Olması Bekleniyor

Türkiye’de 2022 yılında bedelli askerlik ücretinin 46 bin lirayı aşması öngörülüyor. Dövizli askerliğin de mevcut döviz kuruna göre 3 bin Euro olması bekleniyor.
10 Aralık 2021
@aa

Türkiye’de bedelli askerlik ücretinin 2022 yılında 46 bin lirayı aşması bekleniyor. Buna göre dövizli askerliğin de mevcut kur baz alındığında 3 bin Euro olması bekleniyor. 2021 Ocak ayında ise bu miktar 4 bin 402 Euro olarak kaydedilmişti.

Bedelli ve Dövizli Askerlik

Bedelli askerlik ücretleri her yıl TSK’daki en düşük maaş olan Asteğmen maaşının 6 katı olarak belirleniyor. Yine dövizli askerlikte de kur, ödeme yapılan günün Merkez Bankası kur oranı üzerinden uygulanıyor.

Hizmetten Yararlanma Şartları

Türkiye dışında yaşayan yükümlülerin dövizle askerlik hizmeti uygulamasından yararlanma şartları 26 Haziran 2019 tarih ve 7179 sayılı Askeralma Kanunu ile yeniden düzenlenmişti. Yapılan düzenlemeye göre askerlik çağında bulunan (1 Ocak 2021 itibarıyla 2001 ve öncesi doğumlular), oturma/çalışma iznine veya vatandaşlık hakkına sahip olarak işçi-işveren statüsünde, Türkiye’de izin dahil geçirilen süreler hariç en az 3 yıl (1095 gün) süre ile çalışmış olan ve uzaktan eğitim programını tamamlayan kişilerin, bağlı bulundukları Başkonsolosluklara gerekli belgeleri ve ücreti ibraz etmeleri durumunda, dövizle askerlik hizmeti kapsamında askerlik hizmetlerini yerine getirmiş sayılacağı açıklanmıştı.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş