Gündem

Hollanda’da Seçimden 9 Ay Sonra Yeni Hükümet Koalisyonu İçin Anlaşmaya Varıldı

Hollanda'da uzun süredir devam eden hükümet kurma sürecinde 4 parti, koalisyon anlaşmasına vararak, Mark Rutte'nin dördüncü dönem başbakanlık yapmasının önünü açtı.
14 Aralık 2021
Mark Rutte, Çarşamba günü güvenoyu aldıktan sonra Hollanda'da en uzun başbakanlık yapan kişi olacak.

Hollanda’da yeni hükümet, seçimlerden de 9 ay sonra kurulabilme aşamasına geldi. 4 parti koalisyon anlaşası için 271 günden sonra ancak anlaşmaya varabildi. Başbakanlık için Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) Başkanı ve uzun süre başbakanlık yapan Mark Rutte öngörüldü. Koalisyon Rutte’nin liberal Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD), Demokratlar 66 (D66), Hristiyan Demokrat Parti (CDA) ve Hristiyan Birlik Partisi (CU) arasında kurulacak.

Partiler, koalisyon sözleşmesini kendi milletvekillerinin onayına sunduktan sonra Çarşamba günü de mecliste güven oylaması yapılacak. Hükümetin güven oyu alması durumunda Hollanda’da önceki hükümetin istifasından 11 ay sonra yeni hükümet kurulmuş olacak.

Anlaşmayla birlikte ülkede üç dönemdir başbakanlık yapan Rutte’nin, dördüncü döneminin önü açılırken, onaylanması halinde Rutte, ülkenin en uzun süre görev yapan başbakanı olacak.

Hristiyan Birlik Partisi (CU) lideri Gert-Jan Segers başlangıçta dördüncü Rutte kabinesine katılmama sözü vermiş, D66 lideri ve eski Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag ise Rutte’yi istifaya çağırmıştı.

Ancak partiler, 15-17 Mart’ta yapılan genel seçimlerden yaklaşık yedi ay sonra, koalisyon görüşmelerini yeniden başlatmak için ekimde bir araya gelmişti.

Partilerin, koalisyon anlaşmasını bu hafta parlamentoya sunması bekleniyor.

Hollanda’da 2017’de yapılan genel seçimlerden 225 gün sonra iki partili koalisyon hükümeti kurulabilmişti. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş