Dünya

ABD Temsilciler Meclisi İslamofobi ile Mücadele Yasa Tasarısını Onaylandı

ABD Temsilciler Meclisi, İslamofobi ile mücadele yasa tasarısını onayladı. Tasarı yasalaşırsa, ABD Dışişleri Bakanlığı İslamofobi ile mücadele için özel temsilci atayacak.
16 Aralık 2021
@aa

ABD Temsilciler Meclisi, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde dünya çapında İslamofobi ile mücadele için bir birim kurulması ve özel temsilci atanmasını öngören yasa tasarısını onayladı. ABD Temsilciler Meclisinin ilk başörtülü Müslüman kadın vekili olan İlhan​​​​​​​ Omar’ın sunduğu “Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Yasası” başlıklı tasarı, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda 212’ye karşı 219 oyla kabul edildi.

“bağnazlığın her şekline karşı birlik olmamız gerektiğine inanıyorum”

Omar, oylama öncesi yaptığı konuşmada, “Sırf siyasi ajandalarına uyduğu için bizi ırk, etnik köken, cinsiyet ya da dini çizgilere ayrılmış görmek isteyen kişiler var. Ancak Amerikan halkı olarak bağnazlığın her şekline karşı birlik olmamız gerektiğine inanıyorum.” ifadesini kullandı.

İslamofobi ile Mücadele Yasa Tasarısı

Tasarı, ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde dünya çapında İslamofobi ile mücadele için bir birim kurulması ve özel temsilci atanmasını öngörüyor. Senato Genel Kurulunda gelecek günlerde oylanması beklenen tasarı, burada da kabul edilirse yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden’ın onayına sunulacak. Beyaz Saray’dan dün yapılan açıklamada da Biden’ın tasarıya destek verdiği bildirilmişti.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş