Toplum

Belçika’da Yeni Yılda Neler Değişecek?

Belçika'da yeni yılla birlikte maaş artırımı, basitleşmiş enerji faturası ve uyuyan enerji sözleşmesinin zımnen yenilenmesi yasağı gibi yenilikler geldi.
Esra Çelik
06 Ocak 2022
@aa

Belçika’da yeni yıl pek çok değişikliği beraberinde getirdi. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girenolan bazı değişiklerin başında maaş artırımı, basitleşmiş enerji faturası ve uyuyan enerji sözleşmesinin zımnen yenilenmesi yasağı var. Öte yandan Flaman bölgesinde araba muayenesinin pahalılaşması, banka hesap açma ücretinin yükselmesi ve iletişim operatörlerinin (Proximus ve Orange) fiyatlarında değişiklik söz konusu.

Maaş artırımı

Birçok çalışan, yüksek enflasyon, vergi önlemleri ve yeni toplu sözleşmelerin bir araya gelmesi nedeniyle 1 Ocak’ta net maaşlarının keskin bir şekilde yükseldiğini görecek. Buna sebep olan en büyük etki enflasyon olarak görülüyor. Belçika’da, fiyatlar yükseldiğinde maaşlar da otomatik olarak endeksleniyor. Maaşların artış oranı ile yürürlüğe gireceği tarih, nerede çalışıldığına bağlı olarak belirlenecek. Ocak ayında ücretlerin artacağı sektörler arasında bilişim ve danışmanlık şirketleri, çağrı merkezleri (yüzde 3,58), konaklama (yüzde 3,219), gıda (yüzde 3,22), uluslararası lojistik (yüzde 3,95) ve elektrik (yüzde 3,95) yer alıyor.

Diğer sektörlerde ocak ayında da dahil olmak üzere her çeyrekte maaşlar endekslenecek. İnşaat sektörü için bu yüzde 1.41 olarak belirlendi. Diğer sektörler, örneğin dağıtım sektörü, merkezi endeksi aştıktan sonra sabit bir yüzdeyle (yüzde 1 veya 2) endekslenecek. Devlet memurları ise şubat ayından itibaren maaşlarında zam görecekler. Diğer önemli ve bir o kadar da gerçek bir ikramiye değeri taşıyan olay ise sendikaların müzakereler sonucunda maaşlara yüzde 0.4 zam alması oldu.

Stopaj vergisinde indirim

Vergi makamları maaşlardan daha az stopaj vergisi kesecek. Bu, çalışanlara biraz daha yüksek net maaş sağlayacak.

Ev ya da arsa alımında kayıt vergisi değişikliği

Arsa satın alan herkes 1 Ocak’tan itibaren daha fazla kayıt vergisi ödemek zorunda kalacak. Oranlar yüzde 10’dan yüzde 12’ye çıkarılıyor. Fazladan evin kayıt ücretleri de yüzde 10’dan yüzde 12’ye yükseltiliyor. Tek ve sahibi tarafından kullanılan aile evinin kayıt ücretleri ise yüzde 6’dan yüzde 3’e indiriliyor.

Sağlık sigortası

Sağlık sigortası katkı payını iki yıl ödemeyenler, sağlık sigortasının ek sigortasından yararlanma hakkını kaybedecekler. Bu haktan tekrar faydalanabilmek için 24 ay boyunca katkı payını ödemeleri gerekiyor.

Enerji faturası kolaylaşıyor

Ev elektrik ve gaz faturaları daha basit ve anlaşılır hale getiriliyor. Enerji tedarikçilerinden alınan bilgiler artık beş bölümde ve iki sayfada toplanacak. Bu sayede tüketicilerin fiyatları daha kolay karşılaştırmasına ve muhtemelen tarife planını veya tedarikçiyi değiştirmesi sağlanabilecek.

Uyuyan enerji sözleşmelerinin zımnen yenilenmesi kalkıyor

Enerji tedarikçilerinin artık ‘hareketsiz enerji sözleşmelerini’ otomatik olarak yenilemelerine izin verilmeyecektir. Enerji tedarikçileri müşterilerine bir alternatif önermek zorunda kalacaklar. Bu sözleşmeleri yeni mevzuata göre uyumlu hale getirmek için 1 Mart 2022’ye kadar süre verildi.

Gaz ve elektrik için sosyal tarifede artışa gidiliyor

Yüksek enerji fiyatları nedeniyle elektrik için sosyal ödeme oranı bir yılda yüzde 36 artarken gaz için bu miktar yüzde 45 olarak belirlendi.

Araba muayenesinin pahalılaşması

Yeni yılda Flaman bölgesinde can sıkacak olan bir haberde benzinli araba muayenesinin 38,90 euro’ya dizel araba muayenesinin ise 47,70 euro’ya çıkacak olması.

Dizel ve benzinli ticari araçlar daha fazla vergilendirilecek

Dizel ve benzinli şirket arabalarının vergileri 1 Ocak’tan itibaren artacak. Bunun nedeni benzinli, LPG’li ve doğal gazlı araçların referans CO2 (karbondiyoksit) emisyonunun 102 den 91 gram CO2‘ye düşmesinden kaynaklanıyor. Dizel araçları için kilometre basına 84 ila 75 gram CO2 salınımının azalması söz konusu. Bundan dolayı daha fazla karbondiyoksit salınmasına neden olan araçlarda vergi artırımına gidilecek.

Eko-kuponlarının kullanım alanı genişliyor

Eko-kuponları yeni yıldan itibaren çiftlik ve yerel pazarlarda kullanılabilecek.

Sübvansiyonlar bir yerde kaydedilecek

Flaman bölgesinde devletin derneklere, vatandaşlara, şirketlere, kuruluşlara ve organizasyonlara sunduğu sübvansiyonlar tek bir yerde kayıt altına alınacak. Temmuz 2022’ye kadar bu veri tabanının bitmesini planlayan Maliye bakanı Matthias Diependaele bu şekilde vatandaşın da bu veri tabanına erişimini sağlayacaklarını bildirdi.

Postapuluna zam

Bpost (Belçika posta şirketi) pul fiyatlarını artırıyor. Taahhütlü pullarda yüzde 18 zam gözlemlenirken taahhütsüz pullarda yüzde 8 zamma gidildi.

Reform edilmiş entegrasyon politikası

Belçika’ya gelen göçmenler tarafından uygulanması istenilen entegrasyon paketi şu şekilde şekillendi: Uyum sertifikası almak için, yeni gelenler bundan böyle standartlaştırılmış ve ücretli ikinci dil (NT2) olarak Hollandaca sınavlarını ve sosyal oryantasyon kurslarını geçmek zorunda kalacaklar. Çalışmayan entegratörlerin VDAB’ye (işe yerleştirme servisine) kayıt olmaları zorunlu hale getiriliyor. İki yıldan sonra çok az çalışmış olan herkes ek bir dil sınavına girmesi gerekiyor. Katılımcılar her kurs ve test için ödeme yapmak zorunda kalacaklar. Aynı zamanda, entegratörleri en az 40 saat boyunca Hollandaca pratiği yapabilecekleri veya sosyal ağlarını genişletebilecekleri bir Flaman ‘arkadaşa’ sahip olmaları gerekiyor.

Bisiklet hırsızlarına ceza

Yakalanan bisiklet hırsızları anında 200 ila 400 euro arasında ceza ödemek zorunda kalacaklar. Bu durum tekrarlanan bisiklet hırsızlıklarında ve organize olmuş grup veya çeteler için geçerli olmayacak ve mahkemede cezaları belirlenecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş