Gençlik

Avrupa’da Müslüman Gençler Kardeşlik Haftasında Bir Araya Geldi

Avrupa’da İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Gençlik Teşkilatları, Müslüman gençlere yönelik çeşitli programlar düzenlemeye devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz haftalarda gençler, IGMG Gençlik Teşkilatları’nın organize ettiği Abi-Kardeş/Abla-Kardeş programlarında buluştu.
07 Ocak 2022
@Camiahaber

Avrupa’nın dört bir yanından binlerce gencin katıldığı İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Gençlik Teşkilatları Abi-Kardeş ve Abla-Kardeş Haftası etkinlikleri başarıyla tamamlandı. Abi-Kardeş ve Abla-Kardeş Haftası 21-31 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Almanya, Fransa ve Hollanda gibi Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde ve diğer IGMG bölgelerinde  gerçekleştirilen programlar büyük ilgi gördü. Yıllardır devam ederek, 21 Aralık – 31 Aralık tarihleri arasında bir gelenek hâline gelen Abi-Kardeş/Abla-Kardeş Haftası kapsamında gerçekleştirilen programlarda gençler, dinî sohbet, oyun, gezi gibi faaliyetlerde bu yıl da bir araya gelerek dolu dolu vakit geçirdi.

KUŞ EVLERİ

Kadınlar Gençlik Teşkilatı (KGT) bu seneye özel olarak Abla-Kardeş Haftası kapsamında kuş evleri projesi gerçekleştirdi. Konuya dair bilgi veren KGT Ortaöğretim Başkanı Büşra Nur Kaya şunları söyledi: “Osmanlı döneminde köşk, cami, mescid, türbe, çeşme gibi yapıların duvarlarına inşa edilen kuş evleri, canlılara gösterilen merhamet ve sevginin yanı sıra mimari zerafetin de sembolleri olarak halen varlıklarını sürdürmektedir. Biz de bundan yola çıkarak, günümüzün benmerkezci yaşamına inat Müslüman genç olarak Rabbimizin sessiz kulları olan hayvanları unutmadığımızı bu çalışmayla gösterilmesini hedefledik. Abla ve Kardeşler birlikte kendi el emekleriyle yaptıkları kuş evlerini; ağaçlara, balkonlara, bahçelere asarak soğuktan korunmalarına yardım etti. Asılan bu kuş evlerinin fotoğraflarını sosyal medyada paylaşarak insanlara farkındalık kazandırmış olduk.”

Etkinlik çerçevesinde bu sene de Kur’ân’lar okundu, online ve camilerde sohbetler düzenlendi, büyükler ziyaret edildi, manevi gece programı organize edildi ve böylelikle gençler yıl sonuna doğru hem stres attı hem eğlendi hem de kendisini geliştirme imkânı buldu. Etkinliklere katılım sağlayan gençler, faaliyetlerden memnuniyetle ayrıldı.

ABİ-KARDEŞ/ABLA-KARDEŞ HAFTASI

Abi-Kardeş ve Abla-Kardeş haftası, Müslüman gençler arasındaki samimiyeti yoğunlaştırmak ve gençlere birbirleriyle hasbihâl etme imkânı sağlamak adına gerçekleştirilen ve IGMG Gençlik ve Kadınlar Gençlik Teşkilatları Ortaöğretim Başkanlıkları tarafından yürütülen bir çalışma. Abi-Kardeş Haftası yıllık zirve programı olup kardeşliğin ve muhabbetin yoğunca yaşandığı etkinlikler olarak göze çarpıyor. Çalışmanın amaçlarından biri de abileri/ablaları kardeşlerine, kardeşleri de abilerine/ablalarına daha çok sevdirerek gençler arasında dayanışma, birlik ve beraberliği pekiştirmek. (c)

Kadınlar Gençlik Teşkilatı Abla-Kardeş Haftası’nda kuş evleri projesi de gerçekleştirdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş