Gündem

Almanya’da 2.200 Kişiye Süresi Dolmuş Aşı Vuruldu

Almanya'nın Köln ve Leverkusen kentlerinde 2 bin 200 kişiye süresi dolmuş aşı vurulduğu ortaya çıktı. Aşıların sağlık riski olmadığı, ancak bir ay sonra yeniden aşı yapılması istendi.
11 Ocak 2022
Köln ve Leverkusen kentlerinde süresi dolmuş aşı vuruldu. @Shutterstock

Almanya’nın Köln kentinde Aralık ayı sonu ve Ocak ayı başında 2000 kişiye kullanım süresi dolmuş Moderna aşısı vurulduğu ortaya çıktı. Kullanım süresi dolmuş aşıların Leverkusen kentinde de kullanıldığı açıklandı. Leverkusen’de süresi dolmuş aşı vurulanların sayısının 200 olduğu bildirildi.

Köln Sağlık Müdürlüğü, yapılan tespitler sonrasında 11 gün önce süresi dolan aşıların vurulduğunu tespit etti. Durumu Almanya’da aşıların incelemesini yapan Paul Ehrlich Enstitüsü’ne bildiren Köln Sağlık Müdürlüğü süresi dolmuş aşıların sağlık açısından bir yan etkisi olmayacağını açıkladı.

Paul Ehrlich Enstitüsü de ilk değerlendirmesinde yan etkilerin olmadığını, ancak koruma etkinliğinin azalacağını bildirdi.

Köln Sağlık Müdürlüğü, süresi dolmuş aşı yaptıranların 1 ay sonra tekrar aşı olmalarını, bu sürenin en fazla 3 ay olması gerektiğini açıkladı. Köln Sağlık Müdürlüğü bu arada, süresi dolmuş aşı vurulan kişilere durumu bir mektupla bildirecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş