Gündem

Fransa “Zehirli Bir İslam Düşmanlığı Tetikliyor”

Guardian gazetesi Fransa'daki gelişmeleri değerlendirdi ve Fransa'yı "zehirli bir İslam düşmanlığını tetiklemekle" suçladı.
12 Ocak 2022
Fransa "zehirli bir İslam düşmanlığı tetikliyor." @shutterstock

İngiltere’de yayın yapan Guardian gazetesi Fransa’daki son gelişmeleri değerlendirdiği bir makalede Fransa’yı “zehirli bir İslam düşmanlığını tetiklemekle” suçladı.

“Bir zamanlar Avrupa’nın liberal umudu olan Macron, şimdi Fransa’nın zehirli popülizminin tuzağına düştü” başlıklı makalede Fransa’nın kültürel bir çaresizliğe düştüğüne vurgu yapan Guardian yazarı Will Hutton, Fransa’nın Avrupa’nın en büyük Müslüman nüfusuna ev sahipliği yaptığına işaret etti.

Fransız laikliğini de eleştiren Hutton, Fransız laikliğinin dini, kamusal ve kültürel hayatın dışında tuttuğunu, zaten kaybolmakta olan Katolikliğin bu laiklik anlayışı için tehlike olmaktan çıktığını, ama aynı şekilde İslam’ın da yok olup gitmesinin düşünüldüğünü ifade etti.

Fransa’da gündemi Eric Zemmour gibi İslam düşmanlarının belirlediğine da dikkat çeken Guardian, Macron’un Müslümanlara karşı yaptığı olanca tehdit, soruşturma ve tutuklamalarının yanı sıra asimile programlarının İslam düşmanları için yeterli olmadığını da yazdı.

Fransa’da “cumhuriyetçi batı değerlerine olan inancı” vurgulayan konuşmaların hepsinin anlamsızlaştığı ifade edilen makalede Fransa’nın içinde bülündüğü bu durumun ideologlar için iyi bir malzeme oluşturduğuna vurgu yapıldı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş