Gündem

Almanya’da Dizel Fiyatları Zirveye Vurdu

Almanya’da tüm zamanların en yüksek dizel fiyatına ulaşıldı. Fiyatlar 1 Euro 67 Centi buldu.
11 Ocak 2022
Son aylarda Almanya’da da dizel fiyatları zirve yapmaya başladı. En son 1 Euro 67 Cent’e çıktı. @Shutterstock

Almanyada akaryakıt fiyatlarındaki artış sürerken, dizel fiyatları tarihin en yüksek fiyatlarına yükseldi.

Almanya Otomobil Kurumu ADAC’den yapılan açıklamada, 9 Ocak 2022 Pazar günü 1.58 Euro ile rekor kıran bir litre dizelin fiyatı Pazartesi günü 1.67 Euro’ya fırladı. Bu rakam tüm zamanların dizel fiyat rekoru oldu. Benzin fiyatı ise 1.81 Euro’yu gördü.

ADAC yakıt piyasası uzmanı Jürgen Albrecht,  geçen yıl benzin ve dizel fiyatlarındaki artışa dikkat çekmiş, 2021’de işe arabayla gidenlerin mağdur olduğunu dile getirmişti.

Almanya’da akaryakıt fiyatlarındaki artışa karbondioksit salınım vergisindeki artışının yanı sıra Kazakistan’daki krizin de neden olduğu belirtildi.  Pompadaki yakıt fiyatının büyük bir kısmı da vergi ve harçlardan oluşuyor.

Uzmanlar koronavirüsün gidişine göre fiyatlarda değişim olabileceğine de işaret etti.

Almanya’da 2021 yılının ilk döneminde dizel ve benzin fiyatlarındaki olumlu seyir, sonbaharda ise rekorlar kırmaya başlamıştı. 2021’in en pahalı akaryakıtları ise Kasım ayıda tespit edilmişti.

Fiyat artışları 2020 ile karşılaştırıldığında ise dikkat çekici. Kasım 2020’nin başında eğilim tersine dönmeden önce, korona krizi nedeniyle petrol ve akaryakıt fiyatları düşük seviyelere ulaşmıştı.

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş