Gündem

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinde Her 4 Günde 1 Müslümana Saldırı

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinde, 2021 yılında Müslümanlara yönelik 92 suçun işlendiği belirtildi.
19 Ocak 2022

Almanya’nın, Müslümanların en yoğun yaşadığı Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde geçtiğimiz yıl İslam düşmanlığı motifli 92 suçun işlendiği aktarıldı. Yaşanan olaylarda faillerin ağırlıklı olarak aşırı sağcı kesimden olduğu ifade edildi. Son 12 ayda 17 kişiye suç duyurusunda bulunulduğu ve bu kişilerin çeşitli cezalara çarptırıldığı belirtildi. 118 suç duyurusunun ise sonuçsuz kaldığı aktarıldı.

Iserlohn’da Müslüman Mezarlığına Saldırı

Söz konusu saldırılar arasında en fazla tepki gören, 2021’in son gecesi ve 2022 yılının ilk gününde Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Iserlohn kasabasındaki Müslüman mezarlığına yapılan saldırı oldu. Söz konusu mezarlık büyük oranda tahrip edildi ve büyük tepkilere neden oldu. Yaşanan olayda, kimliği belirlenemeyen İslam düşmanı kişi ya da kişiler Müslüman mezarlığına gelerek, özellikle mezar taşlarını kırdı.

“ölenlerin ve akrabalarının onuruna ve dini kimliğine yönelik ciddi saldırılar”

Almanya Uyum Bakanlığı ise yayınladığı raporda, Iserlohn’da yaşananları “ölenlerin ve akrabalarının onuruna ve dini kimliğine yönelik ciddi saldırılar” olarak değerlendirdiğini vurguladı. Müslüman mezarlığına yapılan saldırının ayrıca “toplumdaki birlik beraberlik ve barış içinde bir arada yaşamaya yönelik bir saldırı” olduğunun altı çizildi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş