Toplum

Hasene’den Avrupa’da Evsizlere Sıcak Çorba İkramı

Hasene derneğinin her yıl kış aylarında evsizlere dönük olarak yaptığı sıcak çorba aksiyonu bu yıl da farklı ülke ve bölgelerde devam ediyor.
Murat Kubat
25 Ocak 2022
Doğu Fransa'daki çorba dağıtımı. ©Hasene

Hasene uluslarası insani yardım yardım derneği bu sene de sıcak çorba ikramı yaptı. Avrupa’nın çeşitli kentlerinde gerçekleşen aksiyon büyük takdir topladı. Aksiyonu gerçekleştiren Hasene bölge temsilcileri ile çalışmayı konuştuk.

Doğu Fransa: Böyle bir aksiyondan dolayı memnunlar

Hasene Doğu Fransa temsilcisi Selman Duran Avrupa’da sıcak yemek aksiyonu ile ilgili konuştu. Aksiyonun önemini vurgulayan Duran şunları paylaştı:
“Bilhassa sokakta yaşayan insanlara dönük olarak hayata geçen sıcak çorba ikramı aksiyonunu Strazburg, Belfort ve Metz şehirlerinde gerçekleştiriyoruz. Strazburg’da 15 gün boyunca her gün ortalama 150 kişiye çorba dağıtımı yaptık; Belfort şehrinde 17 ocak – 31 ocak tarihleri arasında, hergün dağıtım yapıyoruz. Strazburg’da bütün bir sene boyunca her on beş günde bir 200 kişiye sıcak çorba ikram etmeye devam edeceğiz. Metz şubemizde de yine tüm yıl boyunca 200-250 kişiye Pazar günleri sıcak çorba ikramında bulunuyoruz. Aksiyonumuzla ilgili güzel dönüşümler alıyoruz. Bilhassa mağdur kişiler böyle bir çalışmanın olmasından dolayı memnuniyetlerini dile getiriyorlar.”

Hamm: Varlıklarının değerli olduğunu hatırlatıyoruz

Hasene Ruhr-A bölge temsilcisi Hasan Aydoğan Hamm şehrinde gerçekleştirdikleri aksiyonla ilgili şöyle konuştu:
“Sıcak çorba ikramı aksiyonunu Hamm belediyesinin desteği ile Hamm Tren İstasyonu önünde bu yıl üçüncü defa gerçekleştirdik. Altı gün boyunca her gün 120-130 kişiye sıcak çorba ikramında bulunduk. Pandemi sebebiyle yalnızca bir noktada gerçekleştirdiğimiz aksiyonun ikincisini şubat ayının ortasında farklı bir şehirde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Üç yıldır aynı noktada dağıtım yaptığımız için evsizler bizi tanıyor, biliyor ve çorba almaya geliyor. Bu aksiyonun gününü artırma ve farklı şehirlerde gerçekleştirmedüşüncesindeyiz. İnsanlara güzel bir tebessümle kalplerini, sıcak bir çorba ile de ellerini ısıtıyoruz. Onlara varlıklarının değerli olduğunu hatırlatıyoruz.”

Württemberg: Görenler ilk başta çekinerek yaklaşıyor

Hasene Württemberg bölge temsilcisi Mehmet Atasoy Mühlacker hastanesinde doktorlara, hemşirelere ve çalışanlara sıcak çorba ikramında bulunduklarını söyledi ve ocak ayı sonunda Heilbronn şehir merkezinde sıcak çorba dağıtım aksiyonuna devam edeceklerini ifade etti. Atasoy şöyle devam etti:
“Mühlacker hastanesinde doktor, hemşire, çalışanlar ve hastalardan oluşan toplam 250 kişiye sıcak çorba dağıttık. Heilbronn, Ludwigsburg, Rasttat, Bretten, Enzweihingen ve Sindelfingen şehirlerinde sıcak çorba dağıtımı için yerel yönetimlere başvurularımızı yaptık. Yapmış olduğumuz bu aksiyon içerisinde yaşadığım toplumlara olan sorumluluğumuzun bir gereğidir. Birlikte yaşamın, paylaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak görüyoruz. Aksiyonumuzu ilk defa görenler çekinerek yaklaşıyor bize; ama daha sonra ikramlarımızla birlikte sıcak bir diyalog kuruluyor. Aksiyon Hasene’yi en güzel şekilde anlatan çalışmalardan birisidir.”

Hannover: Aksiyonu bölgemizde daha yaygın hale getirmeyi planlıyoruz

Hasene Hannover bölge temsilcisi Rasim Kurtocağı Hannover şehir merkezinde çorba dağıtımında bulunduklarını ifade etti ve şöyle konuştu:
“Evsizler, sokakta yaşayanların bulunduğu yere yakın bir noktada aksiyonumuzu gerçekleştirdik. Çorba dağıtımının ücretsiz olduğunu gören evsizlerin şaşkınlıklarına şahit olduk. Bu çalışmaları bölgemizde daha yoğun yapmayı düşünüyoruz. Aksiyonu önümüzdeki yıllarda daha sürekli hale getirmeyi planlıyoruz.”

Hamburg: Güzel geri dönüşler aldık

Hasene Hamburg bölge temsilcisi Mustafa Uçar 2 noktada çorba dağıtımı yaptıklarını, aksiyonu farklı şehirlerde sürdüreceklerini söyledi ve şunları ekledi:
“Wilhelmsburg ve Neugraben şehirlerinde dağıtımlarımızı gerçekleştirdik. Sıcak çorba ikramını yalnızca evsizlere değil, yakınımızda bulunan test merkezindeki kişilere de yaptık. Yaptığımız çalışmayı takdir eden güzel geri dönüşler aldık. Neumünster, Lübeck ve Altona şehirlerinde de önümüzdeki haftalarda çorba dağıtımını yapmayı planlıyoruz. Dağıtımları şehir merkezlerinde ve tren istasyonları yakınlarında geçrekleştirmeyi amaçlıyoruz. Bunun için yerel yönetimlere müracatlarımızı yaptık.”

Heidelberg: Köprü altında kalan evsizlere çorba ikramında bulunduk

Hasene Rhein Neckar Saar bölge temsilcisi Ersun Emekçi sıcak çorba dağıtı aksiyonu ile igili konuştu. Emekçi şunları paylaştı:
“Aksiyonu Heidelberg şehri tren istasyonu önünde gerçekleştirdik. Heidelberg bir üniversite şehri. Tren istasyonu yoğunluğun olduğu bir nokta. Aksiyonumuzu mobil aşevimiz aracılığı ile gerçekleştirdik. Mobil aşevi aracımız Hasene Avusturya’dan geldiği için, plaka da Avusturya plakası olduğundan dolayı, ilk ilgi odağı bu oldu. Avusturya’dan bir yardım kuruluşu mu bu aksiyonu yapıyor, burda neden dağıtıyorsunuz gibi sorularla karşılaştık. Üniversite okuyan dört Filistinli kardeşimiz geldi, çalışmamız ilgilerini çekmiş. Perulu öğrenciler geldi, onlarla konuştuk, çalışmalarımızı anlattık. Tren istasyonuna yakın mesafede, köprü altında kalan evsizler var. Onlara da çorba ikramında bulunduk. Tren istasyonu önünde karşılaştığımız Makedonyalı mülteci bir çift vardı, onlara çorba ikramında bulunduk. 150 kişiye çorba ikram ettik. Güzel, hayır dolu bir gün geçirdik. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Walldorf Mevlana Camii şube başkanı İsmet İleri, sosyal işler başkanı Hulusi Sağdıç, bölge kadınlar teşkilatı sosyal hizmetler başkanı Öznur Koçak da çalışmalarda hazır bulundu.”

Hasene insani yardım derneği, Avrupa’daki sıcak çorba ikramı aksiyonu çerçevesinde Almanya’nın Mühlacker kasabası hastane personeline de ikramda bulundu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş