Toplum

Almanya’da Ev Sahipleri Dikkat: Yeni Emlak Vergisi Yolda!

Almanya’da yeni emlak vergisi kapsamında yaklaşık 36 milyon gayrimenkulun tekrardan değerlendirilip vergilendirileceği açıklandı.
27 Ocak 2022

Almanya’da 1 Ocak 2025 tarihi itibariyle yeni emlak vergisi geliyor. Buna göre yaklaşık 36 milyon gayrimenkulun  değerinin tekrardan hesaplanacağı ve 1 Ocak 2025’ten itibaren bu hesaba göre vergilendirileceği açıklandı.

beyannamede bulunulması gerekecek

Yeni vergilendirme kapsamında mülk sahiplerinin Vergi Dairesi’ne beyannamede bulunması gerektiğinin altı çizildi. Mülk sahiplerinin, Vergi Dairesi’ne örneğin mülkün yeri, alanı, türü, inşaat yılı gibi konularda bilgi vermesi gerekecek. Buna göre yeni vergilendirme hesaplanacak.

beyanname için Son tarihin 31 Ekim 2022 olması bekleniyor

2022 yılının mart ayında söz konusu beyannameyle alakalı genel bir duyuru yapılacak. Beyannamelerin 1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle Vergi Dairesi’ne ulaştırılması gerekecek. Beyannameleri göndermek sadece elektronik olarak ELSTER adındaki online vergi uygulaması üzerinden  mümkün olacak. Beyanname için son tarihin ise 31 Ekim 2022 olması öngörülüyor.

vergilerde büyük bir değişikliğin olmayacağı öngörülüyor

Beyannamalerin gönderilmesi sonrası Vergi Dairesi yeni emlak vergisini hesaplayacak. 2025 yılı itibariyle yeni hesaplanan vergiler söz konusu kişilere posta yoluyla gönderilecek. Buna göre bazı kişilerin yeni vergilendirme ile birlikte daha fazla bazılarının ise daha az ödeme yapacağı tahmin ediliyor. Genel itibariyle ise vergi ödemelerinde büyük bir değişikliğin olmayacağı öngörülüyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş