Gündem

“Tokalaşma Mecburiyeti Dinî Ayrımcılıktır”

Danimarka’da Eşit Muamele Kurulu, erkeklerle tokalaşmadıkları gerekçesi ile iki Müslüman hanımın stajını engelleyen belediyeyi “dinî ayrımcılık” yapmaktan mahkûm etti.
Şevki Şahin
28 Ocak 2022
Danimarka Eşit Muamele Kurulu, erkek rehberleri ile tokalaşmadığı için stajlarına son verilen iki Müslüman hanımı haklı buldu. Kurul, belediye her bir mağdura 25 bin DKK ödeme cezası verdi. @shutterstock

Danimarka’da Eşit Muamele Kurulu (Ligebehandlingsnævnet), Jutlandia bölgesinde bir okulda, erkek rehberleri ile tokalaşmadıkları gerekçesi ile staj yapmalarına müsaade edilmeyen iki Müslüman hanımı haklı buldu. Eşit Muamele Kurulu, okulun bağlı bulunduğu belediyeye “din veya inanca dayalı ayrımcılık” yapmaktan para cezası verdi.

Danimarka Eşit Muamele Kurulu, ceza olarak belediyenin stajını yapmasını engellediği her bir Müslüman hanıma 25.000 Danimarka Kronu tazminat vermesini kararlaştırdı.

Erkek rehberi, ellerini kalplerine koyarak selamladılar

İsmi ve yeri açıklanmayan okulda staja başlamak üzere okula giden iki Müslüman hanım, rehber öğretmenle tokalaşma yerine, kalpleri üzerine ellerini koyarak selamlaştı. Bunun üzerine rehber öğretmen durumu idareye bildirdi. Okul idaresi de iki Müslüman bayanın staja başlamasını iptal etti. Okul idaresi, kadın olsun erkek olsun herkesin herkesle tokalaşmasının mecburi olduğunu ileri sürdü.

2019 yılında meydana gelen olayda iki Müslüman hanım durumu Danimarka Eşit Muamele Kurulu’na bildirerek şikayette bulundu. Şikayeti değerlendiren Eşit Muamele Kurulu okulun Müslüman hanımlara karşı “dinî ayrımcılık yaptığı”na karar verdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş