Gündem

Avusturya’da Yeşiller’in “Başörtüsü Yasağını” Pazarlık Konusu Yaptığı İddia Edildi

Avusturya’da çoğunlukla Müslüman ve yabancıların desteklediği Yeşiller Partisi'nin koalisyon görüşmelerinde, devlete bağlı bazı kurumlarda partiye yakın isimlerin görevlendirilmesi karşılığında öğretmenlere yönelik olası bir başörtüsü yasağına destek vereceğini ileri süren yazışmalar ortaya çıktı.
31 Ocak 2022
Avusturya'da Yeşiller'in Müslüman öğretmenlere başörtüsü yasağı getirmek için gizli anlaşma yaptığı iddia edildi. @shutterstock

Avusturya’da hükümet ortağı Yeşiller’in, Avusturya televizyonu ORF Vakfı’nda söz sahibi olabilmesi için, sağcı Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ile okullarda öğretmenlere “başörtüsü yasağı” getirme anlaşması yaptığı iddia edildi. İddialar sonrasında Avusturya İslam Federasyonları “Müslümanların anayasal haklarının siyasetin oyun topu olmaması gerektiğine işaret ederek Yeşillerden açıklama beklediklerini bildirdi.

Başta Avusturya Haber Ajansı APA olmak üzere çok sayıda ulusal basın yayın organında, yolsuzluk soruşturması nedeniyle başbakanlık görevinden istifa etmek zorunda kalan Sebastian Kurz’un o dönemde genel başkanlığını yürüttüğü Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi’nin koalisyon görüşmelerine ilişkin bazı “ek sözleşmeler” kamuoyuyla paylaşıldı.

Ülke siyasetinde yeniden tansiyonun yükselmesine neden olan yazışmalarda, Yeşiller’in kamu yayıncı kuruluşu ORF’nin yönetim kurulunda partiye yakın isimlerin yer alması karşılığında ÖVP’nin yürürlüğe sokmak istediği öğretmenlere yönelik başörtüsü yasağına destek vereceği ileri sürülüyor.

Avusturya İslam Federasyonları Açıklama Bekliyor

Yeşillerin, baş örtüsü yasağını pazarlık konusu yaptığı iddiaları üzerine Avusturya İslam Federasyonları Avusturya hükümetinde Başbakan Yardıcısı olan Yeşiller Genel Başkanı Werner Kogler’den bir açıklama istedi. İslam Federasyonları sözcüsü Abdi Taşdöğen yaptığı açıklamada “Dinler ve inançlar, şimdiki durumda Müslümanların anayasal hakları siyasetçilerin oyun topu olmamalıdır.” dedi. Açıklamada, ayrıca, “Belirli bir dini cemaatin haklarının gizli bir anlaşmaya konu edilmesi ciddi bir güven ihlalidir.” denildi.

Avusturya İslam Federasyonları hükümetin, İslam politikasını ve Müslümanlara karşı tutumunu acilen yeniden gözden geçirmesini ve anayasaya göre hareket etmesini de istedi.

Yeşiller’e sert tepki

“Ek yazışmalarda” Yeşiller’in başörtüsü yasağı üzerinden pazarlık yapmasına muhalefet partileri başta olmak üzere çok farklı çevrelerden sert tepkiler geldi.

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, dönemin Başbakanı Kurz ve ekibinin Müslüman, göçmen ve yabancı karşıtı çok sayıda düzenlemesine “Bu partinin neden itiraz etmediği daha iyi anlaşılıyor” yorumu yaptı.

Yeşiller iddiaları yalanladı

Bünyesinde bir Türk milletvekili de bulunduran Yeşiller ise ek yazışmalarda yer alan ifadelerin kesinlikle pazarlık konusu yapılmadığını savundu.

Yeşiller Partisi lideri Werner Kogler, söz konusu yazışmaların Kurz’a yakın isimler tarafından basına sızdırıldığı iddiasında bulunarak, öğretmenlere yönelik başörtüsü yasağının Kurz’un görüşü olduğunu ancak kendilerinin bunu “asla kabul etmediklerini” ileri sürdü.

Kogler, koalisyon görüşmelerinde bazı görevlere kimin getirileceğinin her zaman pazarlık konusu olduğunu ancak başörtüsü yasağını pazarlık konusu yapmadıklarını, böyle bir maddenin de hükümet programında yer alamadığını anlattı.

Avusturya’da ÖVP ve Yeşiller koalisyon hükümeti 1 Ocak 2020’de tarafların anlaşmasıyla kurulmuş, iki partinin hükümet programında sözde “siyasal İslam”la mücadele ve ilkokullarda uygulanan başörtüsü yasağının ortaokullara da getirilmesi yer almıştı.

Anayasa Mahkemesinin ilkokullarda uygulanan başörtüsü yasağını anayasaya aykırı bulması nedeniyle başörtüsü yasağının eğitim sisteminin ileri kademelerinde uygulanmasının önü kesilmişti. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş