Toplum

“Camiye Gelmekten Bizi Kimse Alı Koyamaz”

23 Ocak Pazar günü öğle saatlerinde tüfekle ateş açılan Halle İslam Kültür Merkezi'nin Cemiyet Başkanı Djamal Amelal, saldırının camide eğitim gören çocukların velilerini tedirgin ettiğini söyledi. Amelal bununla birlikte bu gibi çirkin saldırıların Müslümanların camiyle olan bağını koparamayacağının altını çizdi.
01 Şubat 2022
Almanya İslam Konseyi (Islamrat) Başkanı Burhan Kesici ve IGMG Tanıtma Başkanı Selçuk Çicek  28  Ocak Cuma günü saldırıya uğrayan Halle İslam Kültür Merkezi'ni ziyaret etti. ©IGMG

Almanya İslam Konseyi (Islamrat) Başkanı Burhan Kesici ve IGMG Tanıtma Başkanı Selçuk Çicek  28  Ocak Cuma günü saldırıya uğrayan Halle İslam Kültür Merkezi’ni ziyaret etti. Cemiyet Başkanı ile görüşen Kesici ve Çicek geçmiş olsun dileklerini iletti. Camia’ya konuşan  Selçuk Çicek, “2018 yılında da yine bu camiye silahlı bir saldırı gerçekleşmiş ama saldırgan bulunamamıştı. Şimdi de caminin hemen arkasındaki komşu binanın 9. katından saldırı gerçekleşti. Saldırgan kasıtlı olarak o esnada caminin avlusundaki insanların üzerine ateş etti. Tekerlekli sandalye ile cami avlusunda bulunan engelli bir kardeşimiz başta olmak üzere insanlarımız kurşunların hedefi olmaktan kıl payı kurtuldu. Saldırgan, kısa bir gözaltı süresi sonrası serbest bırakıldı. Ve komşu binada oturmaya ve camiyi izlemeye devam ediyor.” dedi.

Alman medyasında konunun yeterince gündem olmamasını eleştiren Çicek,“Medya suskun, kamuoyu sessiz, siyaset zayıf kaldı. Birileri camilerimiz ile olan bağımızı güvenlik endişeli bir atmosfer yaratarak zayıflatabilecekleri zannediyorlarsa yanılıyorlar. Camilerimize ve kurumlarımıza sahip çıkmak ve oraları her zamankinden daha fazla canlandırmak, bu saldırganlara ve saldırılara sessiz kalanlara karşı verilecek en güçlü cevaptır.” şeklinde konuştu.

Çicek, Cemiyet Başkanı Djamal Amelal’ın, hafta sonu 250 çocuğun camide eğitim gördüğünü ancak velilerin de korktukları için çocuklarını camiye göndermekten çekindiklerini anlattığını aktardı. Cemiyet başkanının vakarlı duruşuna dikkat çeken Çicek, başkanın sözlerini paylaştı: “Camiye gelmekten bizi kimse alıkoyamaz. Kimseden korkmuyoruz, Allah’a güveniyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Almanya’nın Halle kentinde polisin koruması altında olan ve daha önce iki kez daha aynı saldırıya maruz kalan İslam Kültür Merkezi’ne  23 Ocak Pazar günü iki kez saldırılmış, ikincisinde tüfekle ateş açılmıştı. Olayla ilgili yürütülen soruşturmada sanık olarak göz altına alınan kişi serbest bırakılmıştı. Polis, evinde havalı silah bulduğu sanığı “daha önce siyasal suç işlemediği” gerekçesi ile serbest bıraktığını açıklamıştı. (c)

 

Tüfekle ateş açılarak camiye saldırının yapıldığı bina. ©IGMG

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş