Gündem

Fransa’da Müslümanlara Yönelik İslamofobik Saldırılar Artıyor

Fransa'da son 2 günde Müslümanlara yönelik art arda 2 İslamofobik saldırı yapıldı. Bir marketin yakılmasından sonra cenaze evi önüne domuz kafası bırakıldı.
01 Şubat 2022
Fransa'da İslam düşmanı eylemler giderek artıyor. Medya olayları körüklüyor. @aa

Fransa’nın güneybatısındaki Lot-et-Garonne bölgesinde,  “helal” market-kasabın ateşe verilmesinden sonra şimdi de Toulouse kentinde, içinde Müslümanlara ait bir cenaze evi de bulunan dükkanların önüne domuz kafası ve derisi bırakıldı.

Müslümanlara ait cenaze evinin işletmecisi Djamel Sekkak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, durumu polise şikayet ettiğini belirtti.

Bölgeye 6 yıl önce yerleştiğini, 3. kez İslamofobik saldırıların hedefi olduğunu ifade eden Sekkak, çocukları için endişelendiğini, Fransa’da Müslümanların durumunun giderek kötüleştiğini kaydetti.

Bölgesel Müslüman Konseyi Sözcüsü Abdellatif Mellouki de yerel medyaya yaptığı açıklamada, Toulouse gibi çok kültürlü bir kentte Müslümanlara yönelik nefretin, reddetmenin yayılmasını istemediklerini söyledi.

Mellouki, azınlık gruplara ait olsa da Fransa’da bu tür eylemlerin giderek artmaya başladığını dile getirdi.

TV programları Müslümanları hedef gösteriyor

Avrupa’da İslamofobi ile Mücadele Kolektifinden yapılan açıklamada, bu kundaklama olayıyla bir Fransız televizyonunda yayımlanan “radikal İslamcılık” üzerine odaklanan Zone Interdite adlı program arasında bağlantı olduğu belirtildi.

Açıklamada, bu tür programların Müslümanları sorun gibi gösteren medya mekanizmaları olduğu ifade edilerek, “devlet İslamofobisinden” güç alan bu tür programlarda teşhir edilmelerine rağmen, Müslümanlara ait bu yerlere polis koruması sağlanmadığı vurgulandı. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş