Gündem

Avusturya’da Aşı Zorunluluğu Başladı

Avusturya'da kovid-19'a karşı aşı zorunluluğu yürürlüğe girdi. 16 Mart'tan sonra hâlâ aşı olmamış olanlara duruma göre para cezası verilecek.
05 Şubat 2022
Avusturya'da aşı zorunluluğu yürürlüğe girdi. Cezalar 16 Mart'tan itibaren başayacak. @shutterstock

Avusturya’da 18 yasından büyükler için koronavirüs aşısı yaptırma zorunluluğu resmen yürürlüğe girdi. Zorunlu aşı yasası, Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen tarafından onandıktan sonra resmî gazete yayımlandı.

Aşı Mecburiyetinenden Muaf olanlar

“Kovid 19’a Karşı Aşılanma Mecburiyeti” isimli yasaya göre ikamet adresi Avusturya olan 18 yaşından büyük herkes aşı olmak zorunda. Kovid-19 geçirenler ise sadece 180 gün aşılanma mecburiyetinden muaf tutulacak.

Muaf olacaklar arasında hamilelerle sağlık açısından aşılanmalarının uygun olmayacağı kişiler de muaf tutulanlar arasında yer alıyor.

Cezalar Mart Ortasında

Aşı olmamakta direnenlerin 600 Euro’dan 3600 Euro’ya kadar para cezası ödemesi görülen yasaya uyulup uyulmadığı ise ancak Mart ayı ortasından itibaren kontrol edilecek. 16 Mart’a kadar yapılan kontrollerde aşı olmayanlar sadece uyarılacaklar.

Aşı olmayan herkese aşı olma çağrısı için mektup gönderilecek. Mektupların gönderilmesinden sonra hâlâ aşı olmamış olan kişilere para cezası verilecek. Daha sonraki süreçte, aşı olmamakta ısrar edenler kendilerine verilen aşı olma mecburiyeti tarihinde de hâlâ aşı olmadıkları takdirde otomatik olarak para cezası ile karşılaşacak.

Aşılama için Çin ve Hindistan’ın ürettiği aşılar da kullanılacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş