Dünya

Rusya, Ukrayna’daki Ayrılıkçıların Bağımsızlığını Tanıdı

Rusya, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki ayrılıkçıların bağımsızlığını tanıması sonrasında bölgeye tankları da gönderdi. Ukrayna: "Korkmuyoruz."
22 Şubat 2022
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzaladı. @aa

Rusya, Ukray’na’nın doğusundaki Donbas bölgesindeki Donetsk ve Luhansk (Lugansk) ayrılıkçılarının bağımsızlığını tanıdı. Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Donbas’taki ayrılıkçıların sözde yönetimlerini tanıyan kararnamesini imzaladı.

Vladimir Putin‘in ayrılıkçı yönetimleri tanınıyan kararnameyi imzalamasından sonra da Rus ordusuna sözde “barışı sağlama” adı altında bölgeye girme talimatı verildi. Bu talimat üzerine bazı tankların Donbas’a girdiği gözlemlendi.

Putin yaptığı konuşmada, Kiev yönetiminin “Donbas’ta askeri karar dışında hiç bir kararı tanımadığını” belirterek, “Bu bağlamda, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını bir an önce tanımak için çok geç kalınmış bir kararı almayı gerekli görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Zelensky Korkmuyoruz

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky, Rusya’nın, Ukrayna doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından oluşturulan Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin “bağımsızlığını” tanımasını Ukrayna toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin ihlali olarak nitelendirdi. Ukrayna sınırlarının güçlü bir şekilde korunduğunu belirten Zelensky, “Biz kendi topraklarımızdayız. Hiçbir şeyden ve hiç kimseden korkmuyoruz. Kimseye hiçbir şey bırakmayacağız.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini tanıma kararı, Donetsk’te sevinçle karşılandı. @aa

Bölgede Sevinç

Rusya Devlet Başkanı Putin’in sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini tanıma kararı, Donetsk’te sevinçle karşılandı.

Dünya Kınadı

Rusya’nın Donetsk ve Lugansk’taki ayrılıkçıların bağımsızlığını tanıyan ve orduyu gönderme kararı alan Rusya’ya dünyadan tepki yağdı. Çin, itidal çağrısı yapmakla yetindi,. Ancak, ABD, Avrupa Birliği ve Türkiye Rusya’nın kararını sert bir dille eleştirdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş