Gündem

Fransa “Radikalleştiği” İddiasıyla Cami Kapatmaya Devam Ediyor

Fransa, cami imamının vaazlarında şehadet ile ilgili hadis ve ayetleri okuması sonrasında "radikalleştiği" iddiasıyla Pessac El Faruk Camiini kapatacak.
25 Şubat 2022
@aa

Fransa “radikalleştiği” iddiasıyla Bordeaux yakınlarındaki Pessac El Faruk Camiini 6 aylığına kapacak. Kapatma kararına gerekçe olarak, cami imamının vaazlarında şehadet ile ilgili ayet ve hadisler okuması gosterildi.

Gironde Valiliği, Pessac kentindeki El Faruk Camisi’ni imamların vaazlarında şehadet bahsinin geçtiği hadis ve ayetlere yer vermesini gerekçe göstererek 6 aylığına kapatma sürecini başlattı.

Valilikten yapılan açıklamada, camide verilen vaazların, halkı, cumhuriyetin değerlerine karşı kışkırtmaya çağırdığı aktarılarak cami derneği Pessac Müslümanlar Birliği “radikal İslam’ı ve selefi ideolojiyi teşvik etmekle” suçlandı.

Fransa’da 2021’de 99 camide yapılan denetimler sonucunda 22’si kapatılmış, 6’sının kapatılması için yasal süreç başlatılmıştı.

Paris yönetimi, Müslümanları hedef aldığı ve ötekileştirdiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere uluslararası toplum ile sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütlerince eleştiriliyor. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş