Dünya

Birleşmiş Milletler Rusya’nın Ukrayna Saldırısını Kınayamadı

BM Güvenlik Konseyi'nin bugünkü hâliyle hiç bir işe yaramadığı, Rusya'nın Ukrayna saldırısını kınayamaması ile bir kez daha ortaya çıktı.
26 Şubat 2022
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Rusya'nın, Ukrayna'daki saldırılarını kınayan tasarısını kabul edemedi. @aa

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Rusya’nın Ukrayna saldırısını kınayamadı. Konsey gündemine gelen Rusya’nın Ukrayna saldırısını kınama kararı, Güvenlik Konseyi’inin veto hakkı olan 5 üyesinden biri olan Rusya tarafından veto edildi. Böylece BM Güvenlik Konseyi’nin bugünkü hâliyle hiç bir işe yaramadığı bir kez daha ortaya çıktı.

Konseydeki oylamada, karar tasarısına 11 “evet” çıkarken Çin, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri çekimser kaldı.

GERİ ÇEKİLMESİ TALEP EDİLİYORDU

ABD ve Arnavutluk tarafından Konseye sunulan tasarıda, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları kınanıyor ve derhal Ukrayna topraklarından geri çekilmesi talep ediliyordu.

RUSYA’NIN VETO HAKKI

BMGK’nin 5 daimi üyesi (Rusya, Amerika, Fransa, İngiltere ve Çin), onaylamadıkları herhangi bir kararın verilmesini önlemek için veto yetkisine sahip bulunuyor.

BMGK’de herhangi bir kararın çıkarılması için 5 daimi üyeden hiçbirinin buna itiraz etmemesi koşuluyla 15 toplam üyeden en az 9’nun onayı gerekiyor. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş