Gündem

Almanya’da Savaş Karşıtı Gösteriler Düzenlendi

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını protesto etmek amacıyla hafta sonunda Almanya'da savaş karşıtı gösteriler düzenlendi. Kölnde Karnaval kutlamaları barış gösterisine dönüştü.
28 Şubat 2022
On binlerce kişi Berlinde Rusya'nın Ukrayna saldırısını protesto etti. @aa

Almanya’da hafta sonunda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı çeşitli gösterilerle protesto edildi. Köln’de Karnaval kutlamaları yerine barış gösterileri yapıldı. Şehir merkezi ile Ren Nehri kenarında Karnaval kutlamaları için buluşan binlerce Kölnlü Karnaval kutlaması yerine savaşı protesto etti.

Başkent Berlin’de sendikalar, kiliseler ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen gösteriler kapsamında, “Savaşı durdurun! Ukrayna ve tüm Avrupa için barış” sloganıyla, tarihi Brandenburg Kapısı ile Zafer Anıtı arasında yer alan 17 Haziran Caddesi’nde toplanıldı.

Göstericilerin çoğunun Kovid-19 önlemleri kapsamında maske taktığı görülen gösteride, üzerinde “Savaşı durdurun”, “Almanya rengini belli et”, “Ben Rus’um ama savaşı desteklemiyorum”, “Savaş çözüm değildir”, “Ukrayna’yla beraberiz” yazan dövizler taşındı.

Gösteride yapılan konuşmalarda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı kınandı.

Konuşmalarda Rus yönetimine saldırıları durdurma ve Ukrayna’dan geri çekilme çağrısında bulunuldu, Alman hükümetinden de Ukrayna’daki savaştan kaçanlara kapılarını açık tutması istendi.

Gösterilere katılanların sayısını polis “100 binden fazla”, gösteriyi düzenleyenler “500 bin” olarak ifade etti.

Köln kentinde de yine hafta sonunda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını binlerce kişi protesto etti. Tarihi Köln katedrali yanındaki Roncalli Meydanı’nı dolduran ve Ukrayna bayrakları taşıyan göstericiler, Rusya ve Putin aleyhine sloganlar attı. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş